Zdrava Srbija Instagram

Drenjina


Voćarstvo, 06.04.2013.
Saša Bugarčić

Bookmark and Share



Drugi nazivi: bela svibovina, drenak, drenić, drenka, drenovina, drenj, drijen, drijenak, drinika, drin, drinovina, drnjulić, žuti drenak, kuroslipnik, rumeni dren, tvrdi drijen, crveni drijenak.

Plod drena narod naziva: drenka, drenjina, drenjula.

Latinski naziv: Cornus mas .


Dren je listopadni grm ili nisko drvo, do 8 m visine, sa zaobljenom gustom krošnjom. Mlade grančice su zelenkastosmeđe i većinom fino dlakave. Listovi su naspramni, jajasti, sa dugačko izvučenim vrhovima. Cvetovi su žuti. Javljaju se rano, pre listanja, sakupljeni u štitaste cvasti, pravilni su i četvoročlani. Cveta u februaru i martu. Žutim cvetom okićene krošnje drena ukrase prirodu u to vreme .

Raste svuda, a najviše po suvim, sunčanim, kamenitim stranama svetlih listopadnih šuma zajedno sa drugim grmljem i šibljem .

Uzgaja se i u vrtovima i parkovima zbog lepih žutih cvetova i jestivih plodova, korisno je uzgajati ga u blizini pčelinjaka. Najbolje uspeva na krečnjačkim toplim i suvim staništima. Zadovoljava se i plitkim zemljištem.

Opore (tanini) i poliuronske (pektini) materije povoljno deluju na sluznicu creva, zbog čega se sok, pekmez, čaj i drugi proizvodi spravljeni od zrelih drenjina daju kao vrlo prijatan lek za lečenje proliva i drugih oboljenja organa za varenje. Sličnog je dejstva i kora.

Slatko, kompot, džem i pogotovo sok od zrelih drenjina su jedna od najprijatnijih poslastica a istovremeno su i lek koji svako rado uzima. Šteta je što se kod nas drenjine malo koriste.




Sok od drenjina


Za pripremu soka od drenjina, otprilike 7 litara, potrebno vam je

3 kg drenjina
5 l vode
Šećer
Štapić vanile


Drenjine ostaviti da odstoje neko vreme sve dok ne postanu mekane. Potom ih skuvati u vodi. Vreme kuvanja nije određeno već je potrebno proveriti da li su drenjine dobro skuvane. Kada budu dobro kuvane, sok koji je nastao treba procediti kroz krpu. Iz kuvanih drenjina treba iscediti sok a kao najefektivnije sredstvo za to predlažem ruke. Potom i taj sok dodati ostatku proceđenog soka i pustiti da kuva. Kada prokuva dodajete šećer. Na litru soka dodaje se kilogram šećera ali savetujem da to ocenite sami u zavisnosti od toga da li su drenjine slađe ili ne. U slučaju da su slađe dodajte manje šećera.

Nastavite sa kuvanjem sve dok se šećer ne istopi. U toku kuvanja na površini će se pojavljivati beličasta pena koju obavezno treba skidati kašikom sa soka. Po želji možete staviti i štapić vanile da se kuva nekoliko minuta pre kraja. Vruć sok treba sipati u prethodno zagrejane staklene flaše i potom ga pustiti da odstoji 24 časa. Flaše umotati u deblju krpu. Prilikom posluživanja sok razblažiti vodom.





Slatko od drenjina


Ako volite slatkiše onda vam savjetujem da napravite jedan zaista ukusan i zdrav slatkiš.

Potrebno je:

1 kg šećera
1 dl vode
1 kg drenjina


U šerpi za kuvanje ušpinujte šećer sa malo vode, da dobijete sirup. U tako ušpinovan šećer potom dodate drenjine. Dok se drenjine budu kuvale, na površini će se pojaviti pena koju treba skidati kašikom. Slatko treba kuvati 20 minuta. Kada slatko bude gotovo, sipati dok je vruće u prethodno zagrejane, manje tegle i zamotati debljom krpom. Od pomenute količine sastojaka dobićete od 1-1,5kg slatkog od drenjina.

Naše bake govorile su da se ujutro, pre doručka, pojedu dve do tri kašičice slatkog od drenjina i popije hladna čaša vode. Dok budete uživali u ovoj poslastici, vodite računa jer se u drenjinama krije koštica.





Pekmez od drenjina


Za domaći pekmez od drenjina potrebno vam je:
drenjine
voda
šećer

Zrele drenjine očistiti, oprati, naliti vrelom vodom i ostaviti 5 min. da stoje. Izvaditi ih iz vode, propasirati, staviti u šerpu i preko naneti šećer. Na 1 kg pasiranih drenjina stavi se 1 kg šećera. Kuvati 3 sata na umerenoj temperaturi uz neprestano mešanje. Kuvati dok se mase ne zgusne. Još vruć pekmez sipati u čiste i tople tegle, staviti u toplu rernu (100°C) oko 15 min. Tegle povezati celofanom ili hermetičkim zatvaračima i ostaviti na suvo mesto.





Rakija od Drenjina


Drenjina, izuzetno zanimljivo voće, pa i za proizvodnju rakije. Ta rakija u startu nosi priču u skladu sa onom narodnom “Zdrav ko dren“. Narodna nije slučajna, to je voće kojem ne treba nikakva zaštita od bolesti i štetnika, izuzetno pogodno za ekološki uzgoj. Voće toliko bogato raznovrsnim aromama, a uz sve to originalne kompozicije elemenata za vrhunsku rakiju. U skladu sa hemijskim sastavom ploda rakija vrhunskog kvaliteta bi se mogla dobiti uz minimalno poštovanje dole navedenog.

- Berba, isključivo u punoj zrelosti i prezrelosti, kada plodovi sami opadaju ili se biljka lagano protrese svaka tri dana, zbog količine heksanola.

-Pasiranje i odvajanje košpice.

-Presovanje i stavljanje soka na vrenje obaviti nakon što pasirano voće stavljeno u kace tako odleži u kontaktu sa vazduhom u trajanju od 24 sata, zbog oksidacije tanina.

- Fermentacija je anaerobna, u zatvorenoj posudi (bez dodavanja šećera, ikakvih kvasaca, hrane i kiselina) na što nižoj mogućoj temperaturi. U toku fermentacije formiraće se kapa na vrhu. Nikako je ne mešati niti skidati u prvih sedam dana, dok traje nešto burnije vrenje. Kada kapa dobije tamniju boju ili postane kompaktnija, odnosno tvrđa, izvršiti pretakanje kako bi se nastavila fermentacija nešto slabijeg intenziteta. Fermentacija bi u potpunosti trebala završiti za 5 do 6 nedelja, ako je temperatura niža onda nešto i duže.

- Pretakanje obaviti pažljivo u trenutku, nakon sedam do deset dana od stavljanja na vrenje, kada je ispod kape dosta bistriji mošt u odnosu na onaj što je stavljen na vrenje. Pretakanje uraditi tako da kapa (klobuk) i talog sa dna kace ostane nepretočen, uz što manji kontakt mošta sa vazduhom.

- Destilacija, striktnim razdvajanjem prve i druge destilacije uz pojačano odvajanje prvenca zbog izražene količine acetaldehida koji nastaje fermentacijom drenjka. Konačno prikupljanje rakije prekinuti kada u prihvatnoj posudi bude minimalno 65% alkohola. Ova granica se pomera u zavisnosti od kvaliteta drenjka, odnosno količini prisutnog šećera u voću. Na našim prostorima to bi lako moglo da bude između 9% i 10% pa i više.

- Preostali deo je standardan, kao i za ostale rakije.



Liker od drenjina


1kg drenjina
1 l vode
1kg šećera
1 vanilin štapić
0,5 l ruma

Liker od drenjina je jednostavan za napraviti, i vjerujem da će ga svako s merakom probati. Potreban je 1 kg drenjaka, koji se opere i stavi da kuva sa 1l vode i 1 kg šećera i još se doda jedan štapić vanile, pa se sve kuva oko pola sata, tačnije dok drenjine ne pobele.

Onda se još dok je vrelo ocedi dobijeni sirup, pa se u njega doda 1/2 l ruma.
Sve se promeša i sipa u tople čiste boce, možete mada nije obavezno u bocu sipati i nekoliko bobica drenjina, boca će lepše izgledati, a i super je kad vam u čašu upadne koji drenjak, pa ste i pitanje dekoracije prebrinuli…



Bookmark and Share

Mala Pijaca