Postoji više načina da se spreči ili smanji pojava pucanja plodova, kao što su:
- izbor sorti,
- fizičko uklanjanje vode sa plodova,
- ostavljanje zaštitnih pokrivača iznad stabala,
- prskanje različitim hemijskim jedinjenjima (mineralne soli, antitranspiranti, okvašivači, fitohormoni i dr).
Izbor sorti
Jedan od načina za smanjenje štete od pucanja plodova je izbor sorti koje su manje sklone ovoj pojavi. Iako ne postoje sorte koje su potpuno otporne na pucanje ploda, ipak se izborom manje osetljivih sorti mogu znatno umanjiti štete. U cilju smanjenja rizika od velikog gubitka prinosa, preporučuje se gajenje više sorti u jednom zasadu.
Fizičko uklanjanje vode sa plodova
Pucanje plodova se može smanjiti ako se nakon kiše odstrani voda sa plodova. Najjednostavniji a ujedno i najmanje efikasan način je stresanje vode sa stabala,koje se kod mlađih stabala može obaviti ručno. Drugi način je korišćenje atomizera koji duvanjem vazduha vrše odstranjivanje vode sa plodova.
Pokrivanje zasada
Najefikasnija, ali i najskuplja metoda sa smanjenje pucanja plodova je postavljanje pokrovnih konstrukcija za zaštitu od kiše, koje se sastoje od stubova, žice i plastične folije. Iako se dobijaju dobri rezultati u pogledu prinosa i kvaliteta ploda, pojavljuju se i neki neželjeni efekti.
Temperatura ispod ovakvih pokrivača je suviše visoka, što dovodi do pojave ožegotina na listovima. Povećana je vlažnost vazduha što utiče na veći rizik od pojave gljivičnih bolesti. Ovi problemi se mogu rešiti pokrivanjem stabala samo sa gornje strane, dok su bočne strane nepokrivene u cilju omogućavanja slobodne cirkulacije vazduha.
U novije vreme zaštita od pucanja plodova se kombinuje sa zaštitom od grada. Mreže za zaštitu od kiše utiču na ranije sazrevanje i smanjenje čvrstoće plodova trešnje.
Hemijsko tretiranje stabala
Pucanje plodova se može smanjiti tretiranjem stabala mineralnim solima (kalcijuma, aluminijuma, bakra, gvožđa, bora i dr.), antitranspirantima, okvašivačima, biljnim regulatorima rasta i drugim jedinjenjima.
- Mineralne soli
Za hemijsko tretiranje stabala trešnje u cilju sprečavanja pucanja plodova nejčešće se koriste jedinjenja kalcijuma i to uglavnom hlorid, a ređe hidroksid, nitrat ili acetat. Kalcijum utiče na ojačavanje ćelijskog zida (posebno ćelija epidermisa), na smanjenje razlike u osmotskom potencijalu između vode na površini pokožice i ćelijskog soka ploda,kao i na smanjenje propustljivosti kutikule za vodu.
Za sprečavanje pucanja plodova trešnje najviše se koristi prskanje stabala sa kalcijum - hloridom u koncentraciji 0,35-1%. Prskanja treba da počnu 3 - 4 nedelje pre očekivanog vremena berbe u intervalima od nedelju dana.
Nedostatak primene mineralnih soli u sprečavanju pucanja plodova je u tome što one ostavljaju nepoželjne ostatke na plodovima, tako da je potrebno obaviti pranje plodova pre njihove prodaje. Pored toga, neke od njih mogu da izazovu fitotoksične efekte na listovima.
- Antitranspiranti nakon prskanja prekrivaju pokožicu ploda u vidu filma. Oni sprečavaju ulazak vode u plod, ali istovremeno sprečavaju i odavanje vode transpiracijom.
- Okvašivači su jedinjenja koja smanjuju površinski napon tečnosti. Naneti na pokožicu ploda,oni utiču na razbijanje kapljica vode i formiranje tankog sloja preko cele površine ploda. To omogućava brže isparavanje, a time i manju apsorpciju vode od strane ploda.
Dejan Jocić, dipl.ing.