Smederevka je sorta vinove loze za koju se može reći da je proslavila smederevsko vinogorije a sticajem raznih okolnosti se sve više gubi sa ovih prostora. Sorta koja se kotira kao auhtotona balkanska a bez preterivanja može se reći i auhtotona srpska koja se gaji i u Bugarskoj, Makedoniji, Grčkoj i Turskoj pa čak i u Rusiji.
Po privrednom značaju ona je sorta koja se koristi i u svežem stanju kao stona i u preradi gde dobijamo kvalitetna vina. Ova vina su veoma pitka, zelenkasto-žute boje i koriste se dosta u kupaži sa drugim vinima kojima povećavaju ukupne kiseline a samim tim popravljaju i organoleptičke karakteristike. Takođe, vino je specifičnog sortnog mirisa, harmonično i zbog ukupnih kiselina bilo je i ostako kralj "špricer" vina.
Po morfološkim osobinama, čokot smederevke je srednje bujnosti i na njemu se nalaze lastari osrednje debljine sa umereno dugim internodijama. Peteljka lista je takođe srednje dužine i na njoj se nakaze trodelni ili petodelni listovi u obliku srca. Grozdovi su srednje veličine uglavnom rastresiti na kojima se nalaze žuto-zelene bobice. Na njima je pokožica sa slabim pepeljkom srednje debljine.
Spada u veoma prinosne sorte gde sa dobrom agrotehnikom prinosi idu i na 25 t/ha. Rezidba kod ove sorte može biti kratka na 3-5 okaca ili mešovita sa lukovima oko 7 okaca pa se iz tog razloga i gaji na uzgojnim oblicima koji podržavaju ove sisteme rezidbe.
Karakteristično je da ima dobar afinitet prema svim navažnijim podlogama i prema tipu zemljišta nije previše izbirljiva mada najbolje rezultate daje na plodnim, rastresitim i toplim zemljištima. Malo je slabije otporna prema ekstremno niskim zimskim temperaturama (-20 i više) ali i to zavisi od toga koliko je spremna ušla u period mirovanja.
dipl. inž. Marković Boban