Zdrava Srbija Instagram

Gajenje koza - Kako izabrati priplodna grla


Stočarstvo, 31.05.2013.
Saša Bugarčić

Bookmark and Share



Ako se nabavljaju mlade plotkinje koje su već sjarene, mora se znati koji se priplodnjalk koristio za njihov priplod. Treba izbegavati grla koja su parena sa jarčevima nepoznatih proizvodnih karakteristika.



Izbor ženskih priplodnih grla (plotkinja)

Prilikom izbora ženskih priplodnih grla, odgajivač može da se odluči da nabavi ili odrasla grla koja se već nalaze u proizvodnji ili mlade koze koje su u prvoj laktaciji ili tek treba da se ojare i nakon toga da počnu sa proizvodnjom. Od toga za šta se budući odgajivač odluči zavisiće donekle i način izbora plotkinja, tj. priplodnih grla.



Izbor starijih koza za matični zapat – priplod

Prilikom izbora odraslih grla za matični zapat treba posvetiti pažnju rezultatima koje su ta grla postigla u proizvodnji i reprodukciji. Neophodno je da koze daju najmanje onoliko mleka koliki je prosek za tu rasu ili genotip kome pripadaju, kao i da nisu ispoljile nikakve reproduktivne probleme, tj. da imaju redovan polni ciklus, da nisu imale problema prilikom oplodnje niti teškoća pri jarenju.

Nažalost, odgajivač se često suočava sa problemom nedostatka relevantne matične evidencije, zbog čega je primoran da koze procenjuje na osnovu njihovog izgleda. U tom slučaju, posebno treba da računa da odabrano grlo u celini pripada mlečnom proizvodnom tipu (s obzirom na to da je u našoj zemlji proizvodnja mleka primarni cilj u gajenju koza): da ima finu i pravilno građenu glavu, sjajne i živahne oči, uspravne uši, pravilno nasađen, dugačak i tanak vrat koji se dobro vezuje sa glavom i grudima, čvrst skelet, telo sa dobro ispoljenim dubinama, širinama i dužinama, širok i dubok grudni koš, dobro zaobljena i duga rebra, lopatice koje su dobro spojene s telom, dugu i pravu leđnu liniju, dugačke i široke sapi koje su blago oborene, trbuh prostran i dobro razvijen.

Prilikom procene nogu treba voditi računa o tome da su i prednje i zadnje noge pravilno građene i da dobro priležu uz zemlju. Prednje noge bi trebalo da budu prave i suve, ne mnogo blizu jedna drugoj, dok bi zadnje noge trebalo da budu paralelne i dovoljno razmaknute tako da ima dovoljno prostora za vime.

Posebnu pažnju treba obratiti na vime: mora da bude pravilno građeno, ovalno ili loptasto, dobro povezano s trbušnim delom tela, sa dobro razvijenim i jasno izraženim mlečnim venama i pokriveno tankom i finom kožom. Sise na vimenu moraju da budu dovoljno duge, ali ne i prevelike, sa vrhovima usmerenim ka napred. Apsolutno treba izbegavati koze koje imaju mastitis ili su bolovale i sa isuviše žlezdanim vimenom, sa isuviše velikim ili isuviše malim sisama, vime sa tzv. slepim sisama, tj. sisama koje ne proizvode mleko itd.

Osim spoljnjeg izgleda, prilikom nabavke odraslih koza mora se voditi računa i o tome da budu zdrave, bez ikakvih zdravstvenih problema. Treba izbegavati grla koja imaju povrede na telu, nepravilne stavove ili probleme s nogama, herniju ili kilu itd. Uopšte, treba izbegavati ona grla koja značajno odstupaju od mlečnog preoizvodnog tipa, koja imaju vidljive spoljašnje nedostatke i grla koja se odlikuju slabom telesnom građom i konstitucijom.



Izbor mladih koza za matični zapat – priplod

Ovom izboru treba posvetiti veliku pažnju, jer od njega umnogome zavisi buduća proizvodnja u zapatu. Mlade koze obično se nabavljaju u uzrastu od sedam do devet meseci. U zavisnosti od rase i uslova gajenja, mlada koza u tom uzrastu ne bi smela da bude lakša od 25 kg, s tim da telesna masa može da bude i do 40 kg. Ako se nabavljaju mlade plotkinje koje su već sjarene, mora se znati koji se priplodnjak koristio za njihov priplod. Treba izbegavati grla koja su parena sa jarčevima nepoznatih proizvodnih karakteristika.

Ako se nabavljaju mlade, već sjarene koze, mora voditi računa o njihovoj telesnoj razvijenosti. One već treba da su dostigle predviđenu telesnu masu potrebnu za paranje i da su pravilno građene, pri čemu treba izbegavati grla sa šiljatim sapima ili obešenim trbuhom. Mlada koza prilikom prvog parenja treba da ima najmanje 30-35 kg, te je neophodno izmeriti njenu telesnu masu i proveriti datum kada je rođena.

Ako se odgajivač odluči za mlade koze koje nisu parene, najbolje bi bilo da ih nabavlja u uzrastu od sedam meseci, ne lakše od 25 kg, jer će samo na taj način grla imati dovoljno vremena da u narednim mesecima dostignu neophodni telesni razvoj i potrebnu telesnu masu za priplod.

Uopšte treba izbegavati grla sa ispoljenim znacima hermafroditizma („muški” izgled koze uz ponašanje karakteristično za mužjake, prisustvo poremećaja u razvoju polnih organa itd.) koji se često može javiti kao posledica parenja u srodstvu, kao i grla koja nemaju pravilnu građu. Hermafroditizam može da se javi i kada nije u pitanju parenje u srodstvu, i to češće u slučaju kada su oba roditelja prirodno šuta (bez rogova). Parenjem prirodno šutog jarca sa prirodno šutom kozom može se dobiti hermafroditno potomstvo. Takvo potomstvo je neplodno i treba ga što pre eliminisati iz zapata.



Izbor ženskih priplodnih jaradi

Odgajivač može da se odluči i za nabavku ženske priplodne jaradi, s tim što se u tom slučaju njihovo dalje gajenje mora prilagoditi potrebama priplodne jaradi, da bi u što kraćem period dostigla potreban telesni razvoji masu potrebnu za priplod.

Kada se biraju jarad za priplod, ona treba da imaju tri do četiri meseca i da su teška 15 do 20 kg. Bitno je da jarad do tog uzrasta bude ne samo zalučena već i potpuno naviknuta na kabasta (seno ili ispaša) i koncentrovana hraniva. Od samog početka odgajivač mora primenjivati sve one mere koje će mu kasnije pomoći u selekciji koza, a pre svega pravilno obeležavanje, matičenje, evidenciju itd.



Izbor muških priplodnih životinja (priplodnjaka)

Za pravilan izbor jarčeva neophodno je potpuno uvažavanje njihovih proizvodnih rezultata i podataka o pedigreu, tj. poreklu. Ovo je važno bez obzira na rasu kojoj pripada, ali je verovatnije da će bolju matičnu evidenciju imati grla plemenitih nego domaćih niskoproduktivnih rasa.

Jarčevi, pre svega, moraju da imaju dobro ispoljene rasne karakteristike i sekundarne polne osobine. Priplodni jarčevi moraju da budu pravilne i čvrste telesne građe, sa ravnom leđnom linijom, dovoljno širokim i razvijenim leđima i sapima, i sa pravilno razvijenim trbuhom.

Prilikom izbora priplodnih jarčeva izvesnu prednost treba dati nešto starijim grlima, jer je veća šansa da su već provereni u pripustu, pod uslovom da postoji uredno vođena matična evidencija. S obzirom na stanje ove grane stočarstva kod nas, priplodnjaci bi trebalo da se češće menjaju uzmeđu zapata kako bi se izbeglo parenje u srodstvu.



Preuzeto iz časopisa "Agrobiznis"



Bookmark and Share

Mala Pijaca