Mart i početak aprila su najpogodniji za kupovinu pilića. Pilićima je potrebno oko 60 dana da paperje zamene perjem, a to se poklapa sa momentom kada spoljna temperatura postaje povoljna da se pilići mogu pustiti napolje.
Zašto uzgajati piliće?
Ovde su neke od najčešćih razloga zbog kojih se ljudi odlučuju za uzgoj pilića:
- Jednostavno i jeftino održavanje (u odnosu na većinu drugih ljubimaca)
- Sveža, hranljiva i ukusna jaja
- Pilići potpuno prirodno kontrolišu korove i štetočine u bašti (npr. krpelje - što je posebno zgodno ukoliko držite pse ili mačke)
- Proizvodnja najboljeg đubriva na svetu
- Zabavni i prijateljski ljubimci
Gde se mogu navbaviti pilići?
- Lokalne poljuprivredne apoteke nude razne rase pilića početkom proleća
- Lokalne veterinarske ambulante
- Lokalni uzgajivači
Kod kupovine manjih količina voditi računa o tome da prodavci neće predhodno određivati pol pilića pa je potrebno uzeti u obzir i mogućnost da će u jatu biti previše petlića čiji se broj mora smanjiti na 1: 7-10 koka. U obzir treba uzeti i smrtnost kod malih pilića pa prema tome odrediti količinu koja se kupuje. Ne bi trebalo uzimati manje od 20-30 komada.
Kako voditi brigu o pilićima?
Prvih 60 dana:
Smeštaj:
Mali pilići se bez problema mogu smestiti za početak u odgovarajuću kartonsku kutiju ili kavez sličan onome koji se koristi za zečeve ili hrčke, 6-18 pilića na m2. Podloga može biti od novina ili posip od piljevine koji je potrebno redovno menjati. Temperatura: prve nedelje 33-35 stepeni S, a svake naredne nedelje smanjuje se za 2-3 stepena S dok ne dođe do 19-21 stepeni S.
Za postizanje ove temperature dovoljna je sijalica od 100w za početak (24č), a kasnije i sijalice manje snage (40-75w). Temperatura u kavezu / kutiji se meri pomoću termometra prikačenog na zid.Kutija se može delimično pokriti tkaninom koja propušta vazduh radi održavanja temperature. Priliom pokrivanja ostaviti prostora za ulaz vazduha ili izbušiti dodatne otvore na samoj kutiji. Ukoliko je pilićima previše hladno oni će se koncentrisati uz sijalicu. Ukoliko im je prevruće, obično će birati mesta koja su udaljena od sijalice. Znak da je temperatura odgovarajuća je ravnomerna raspoređenost i kretanje pilića po kutiji.
Hrana i voda:
Kukuruzna prekrupa, starter miks i voda u pojilicama ili hranilicama koje se mogu kupiti ili napraviti
Igra:
Pilići su veoma znatiželjni - nakon prve dve nedelje , mogu se izvesti napolje za kratko vreme , ako je vreme toplo. Oni se moraju nadgledati u ovoj dobi . Pilići se kreću brzo, mogu se sakriti u malim prostorima , te su nemoćni protiv raznih grabljivaca , uključujući i pse ili mačke .
Nega nakon prvih 60 dana:
Smeštaj:
Nakon što pilići zamene paperje perjem, (i kad se spoljna temperatura izjednači sa unutrašnjom temeperturom unutar kaveza), mogu se prebaciti u veći kokošinjac. Pravilo je 4-5 komada / po m2. Podloga može biti piljevina, treset, seno, slama. Pored klasičnih kokošinjaca mogu se napraviti i pomični ograđeni kokošinjci koji se mogu premeštati po travnatom terenu kako bi pilići uvek imali svežu travu. Unutar kokošinjca se mogu obezbediti posebni boksovi / kutije u kojima će koke kasnije nositi jaja. Koke kreću da nose jaja nakon 8-9 meseci. Dobro je da kokošinjac bude u posebnom delu dvorišta namenjenog živini, pogotovu ako imate pse ili mačke ...
Hrana i voda:
Kukuruzna prekrupa, koncentrat prema uzrastu, kasnije kukuruz u zrnu, pšenica, povrće, hleb, a vremenom će pilići samo pronalaziti bubice, crviće i gliste ...
Kao posebne poslastice mogu se davati gotovo sve vrste voća i povrća
Kupovni ili prirodno izleženi pilići?
Ukoliko već nemata kokoške / kvočke i petlove, kupovni pilići se nameću kao rešenje, međutim, samo prirodnim izleganjem se mogu dobiti pilići koji će i sami kad porastu biti dobri roditelji. Ujedno, izleženi pilići od samog početka imaju majku koja će preuzeti brigu oko njihovog grejanja, pokazivanja šta je za jelo i generalno su zdraviji, a nama samo ostaje da dodajemo odgovarajuću hranu i da čekamo njihovo odrastanje.
Za izleganje pilića potreban je 21 dan. Ispod kvočke se može postaviti najmanje 20 jaja (kako bi proces bio produktivan jer se može desiti da kvočka ponekad leži i na samo jednom jajetu). Ukoliko primetite da kokoška ne provodi dovoljno vremena ležeći na jajima tj da su intervali uzimanja hrane i vode duži od 10-15 minuta, slobodno joj ograničite kretanje stavljanjem u manji prostor ili kavez uz obavezno redovno donošenje hrane i vode. Prednost ovoga načina uzgoja pilića je ta što svu dalju brigu o pilićima preuzima kokoška.
Kokoške su generalno odlične majke i lepo se staraju o svom podmladku.Veoma retko se dešava da kokoška napusti piliće, ali i u tom slučaju dalja briga o njima se može voditi kao da su u pitanju kupovni pilići. Pilići veoma dugo ostaju vezani za majku po odrastanju, a iz mog iskustva i do dostizanja potpune zrelosti pa i kasnije. Neretko sam sretao da već odrasle kokoške i dalje ostaju uz svoju majku. Deluje prosto neverovatno, ali kokoška je u stanju da prepozna tačno koji su pilići njeni, a koji ne. Međitim preuzeće brigu i o pilićima druge kokoške ukoliko je to potrebno.
Izbor vrste kokošaka:
Potrebno je obratiti pažnju na izbor vrste prema sopstvenim potrebana. Da li je potreba rasa koja koja je izdržljiva u zimskom ili letnjem periodu, da li se drže retke, ukrasne / dekorativne vrste živine ili one koja daje dosta jaja, da li želite da su jaja u boji (jer određene vrste recimo nose plavkasta, zelenkasta ili braonkasta jaja) i sl ...?
Tekst preuzet sa http://zivotnaselu.blogspot.com/a>