Zdrava Srbija Instagram

Plesni - latentna opasnost za muzare


Stočarstvo, 03.03.2013.
Saša Bugarčić

Bookmark and Share



Plesni su vlaknaste gljivice koje se mogu naći u stočnoj hrani, kako u kabastim tako i u koncentrovanim hranivima. Plesni mogu da dovedu do oboljenja mlečnih krava, posebno kod životinja sa slabim imunitetom, uzrokujući bolesti poznate kao mikoze. Plesni, takođe, proizvode jedinjenja koja se jednim imenom nazivaju mikotoksini, a imaju štetne efekte po životinje koje konzumiraju zaraženu hranu. Ovi poremećaji su poznati kao mikotoksikoze. Procenjeno je da je u celom svetu oko 25% useva godišnje pogođeno mikotoksinima. Ispitivanja stočne hrane, u cilju ispitivanja sadržaja mikotoksina, pokazuju da mikotoksini jesu stalni razlog za brigu.

Mikotoksini stočnu hranu mogu kontaminirati dok su biljke na polju, u toku žetve ili tokom skladištenja, prerade ili hranjenja. Plesni su prisutne u celoj životnoj sredini. Spore leže na plitkom površinskom sloju tla i na ostacima biljaka, te tako mogu lako da zaraze biljke u toku rasta. Bolesti biljaka na polju karakterišu gubitak u prinosu, gubitak u kvalitetu i kontaminacija mikotoksinima. Razvoj plesni i proizvodnja mikotoksina obično se povezuje sa ekstremnim vremenskim uslovima koji su uzrok oštećenja biljaka, lošim uslovima skladištenja i uslova hranjenja.


Opšte je prihvaćeno da su plesni i najvažnije u proizvodnji mikotoksina štetnih po životinje. Najopasniji mikotoksini su:
- aflatoksin (uglavnom proizvodi plesan ),
- deoksinivalenol,
- zearalenon,
- toksin T-2
- fumonizin (proizvodi plesan )
- ohratoksin i
- toksin PR (prozvodi plesan ).
Poznato je još nekoliko drugih mikotoksina koji se povremeno javljaju i štetno utiču na životinje. Postoje stotine različitih mikotoksina koji se razlikuju po hemijskoj strukturi i uticaju na životinje. U prirodi je malo verovatno da će se u stočnoj hrani naći samo jedan mikotoksin - uvek se nalazi više njih u kombinaciji.


Stvaranje aflatoksina (plesan ) na kukuruzu potpomažu vrućina i suša koje su vezane za topliju klimu. Plesni najčešće pogađaju kukuruz, izazivaju truljenje klasa i stabljike i prouzrokuju biljnu šugu. Bolesti koje uzrokuje plesan na kukuruzu češće se povezuju sa toplim uslovima prilikom formiranja svile, oštećenjima od strane insekata kao i vlažnim uslovima u kasnijim fazama razvoja. Kod pšenice, velika vlaga tokom cvetanja i posle cvetanja povezana je sa učestalijom pojavom mikotoksina. Plesni razviJaju se u vlažnim i hladnim uslovima, dok je nekima potrebno prisustvo manjih količina kiseonika.

Mikotoksini mogu povećati učestalost bolesti i smanjiti efikasnost stočarske proizvodnje. Mikotoksini, takođe, mogu biti osnovni uzročnici akutnih zdravstvenih problema ili problema u proizvodnji mlečnih stada, a mikotoksini doprinose i razvoju hroničnih problema (velika učestalost bolesti, slaba reprodukcija i prozvodnja mleka ispod optimalnog nivoa).

Četiri osnovna načina delovanja mikotoksina su:
- smanjuju uzimanje hrane ili povećavaju odbijanje hrane
- menjaju nutritivnu vrednost hrane, apsorpciju i metabolizam hranljivih materija
- utiču na lučenje endokrinih i egzokrinih žlezda i
- slabe imunološki sistem.



Teško postavljanje dijagnoze ograničava prepoznavanje uticaja mikotoksina u proizvodnji. Simptomi su često nespecifični i rezultat su niza uticaja, što otežava ili onemogućava postavljanje dijagnoze. Teško postavljanje dijagnoze rezultat je i ograničenog istraživanja, kombinacije više mikotoksina, neravnomerne rasprostranjenosti, interakcija sa drugim faktorima i zbog problema uzorkovanja i analize.

Zbog teškoća u postavljanju dijagnoze, rešenje problema mikotoksina postaje proces eliminacije i udruživanja. Određene činjenice mogu biti od pomoći:
- mikotoksine treba smatrati mogućim primarnim faktorom koji dovodi do gubitaka u proizvodnji i češćem oboljevanju životinja
- dokumentovani klinički znaci kod preživara ili drugih vrsta mogu se koristiti kao smernice za ono što se posmatra na farmi
- uticaj na organe kao i specifična oštećenja tkiva mogu se koristiti kao sredstvo za određivanje mogućih uzročnika
- autopsija može pokazati samo iritaciju creva, edem ili opštu upalu tkiva
- zbog uticaja mikotoksina na slabljenje imunološkog sistema, mogu se primetiti atipične bolesti ili veća učestalost bolesti
- reakcije na dodate adsorbense u hranu ili razblaživanje zaražene hrane mogu pomoći u postavljanju dijagnoze
- treba vršiti analize hrane ali tačno uzorkovanje je problem.

Simptomi delovanja mikrotoksina na mlečna goveda razlikuju se zavisno od toksina i njihove interakcije sa drugim stresorima. Najčešće su pogođene krave koje su pod većim stresom. Simptomi mogu biti nespecifični i širokog opsega, a postoji samo nekoliko simptoma koji se mogu opaziti: smanjena proizvodnja mleka, manja konzumacija hrane, povratna dijareja (ponekad sa krvavim ili tamnim izmetom), nakostrešenost dlake, poremećaj reprodukcije koji uključuje neredovne estrusne cikluse, manji stepen začeća, embrionalna smrtnost i pojava estrusa u toku graviditeta. Takođe, uočava se i veća pojava bolesti: dislocirano sirište, ketoza, zadržana placenta, metritis, mastitis i masna jetra. Krave slabo reaguju na veterinarsku terapiju.


Aflatoksin

Aflatoksin uglavnom stvara i može da zarazi kukuruz, pšenicu, pirinač, seme pamuka i kikiriki. Aflatoksin je karcenogen i izlučuje se u mleku. Zato Ministarstvo za hranu i lekove u ograničava aflatoksin na maksimalno 20 u hrani krava u laktaciji i 0,5 u mleku. Opšte pravilo je da će koncentracije aflatoksina u mleku iznositi otprilike 1,7% koncentracije aflatoksina u suvoj materiji celog obroka. Dakle, krave koje konzumiraju hranu koja sadrži 30 aflatoksina davaće mleko sa reziduama aflatoksina malo iznad nivoa od 0,5 . Proizvodnja i zdravlje mlečnih grla pogođeni su kad su nivoi aflatoksina veći od 100 , a ta količina dovodi do 3 puta veće količine aflatoksina u mleku od dozvoljne. Gutrie je pokazao da je reproduktivna efikasnost opala kada su krave konzumirale 120 aflatoksina, i da hrana bez mikotoksina dovodi do povećanja količine mleka za više od 25%.8


ili

je mikotoksin koji proizvodi i najčešće se javlja kod žitarica: kukuruz, pšenica, ječam i zob. Ponekad se zove zato što se prvo povezivao sa povraćanjem kod svinja.

Ispitivanja na svinjama su pokazala da je koji se povezuje sa odbijanjem hrane, dijarejom, poremećajima u reprodukciju i smrtnost. Podaci o uticaju -a na mlečna goveda pokazuju vezu između zagađenja hrane i slabih proizvodnih rezultata u mlečnom stadu ne utvrđujući uzrok i posledicu.

Mlečna stoka koja je konzumirala hranu zaraženu uglavnom sa 2,5 -a reagovala je na uključivanje gline kao apsorbensa u ishrani, što je ukazalo da može smanjiti proizvodnju mleka. Izveštaji sa terena dokazuju da utiče na slabe proizvodne rezultate mlečnih grla.

Rezultati jednog istraživanja u Kanadi, u kome je korišćeno 18 krava prve laktacije, a praćen središnji deo laktacije (prosečno 19,5 kg mleka), pokazali su da krave koje konzumiraju hranu zaraženu sa -om (4 do 5 ) daju 13% manje na mast korigovanog mleka od krava koje su konzumirale zdravu hranu. Kratkoročna ispitivanja pokazala su da ima malo ili nimalo uticaja.

Goveda i ovce podnela su do 21 bez očiglednog uticaja. Poput drugih mikotoksina, čist dodat hrani nije toliko toksičan kao u prirodno zaraženoj hrani. Smatra se da je ovo rezultat interakcije više mikotoksina u prirodno zaraženoj hrani. Ovi mikotoksini mogu imati takvu interakciju da uzrokuju simptome koji su drugačiji ili teži od očekivanih.

Na primer, sada je poznato da fuzarička kiselina reaguje sa -om i uzrokuje povraćanje, a to se ranije pripisivalo samo -u i dovelo je do korišćenja trivijalnog imena umesto . Veruje se da služi kao marker, pokazujući da je hrana bila izložena delovanjima koja pogoduju razvoju plesni i mogućem nastanku nekoliko mikotoksina. Hrana pozitivna na može sadržati druge mikotoksine, stoga bi nivo -a od 300 do 500 u hrani mogao značiti problematičnu hranu i važno upozorenje.


Toksin

Toksin je vrlo moćan mikotoksin koji proizvodi i koji se sreće u malom procentu uzoraka hrane (10%). se povezuje sa smanjenom konzumacijom hrane, smanjenom proizvodnjom, gastroenteritisom, unutrašnjim krvarenjem, smanjenom reproduktivnošću i većom smrtnošću. je toksičan za tkivo creva, limfno tkivo, jetru, bubrege, slezinu i koštanu srž, a zna se da utiče na sintezu proteina i smanjenje imuniteta. Mali je broj podataka delovanja na domaće životinje, ali su efekti na laboratorijskim životinjama bili predmet većeg broja istraživanja. Smrtnost stoke se povezuje sa nivoima u hrani većim od 500 . Mada podaci za stoku nisu dovoljni da se odredi nivo koji se može podnositi, naša preporuka je izbegavati više od 100 toksina u ukupnoj dnevnoj ishrani.





je mikotoksin koji proizvodi , hemijske strukture slične estrogenu i životinje mogu na njega reagovati kao na estrogen. proizvodi vrsta -a koja uzrokuje truljenje klasa i stabljika kukuruza, ali proizvode ga i druge vrste plesni . Kontrolisana ispitivanja -a sa visokim nivoima nisu uspela da ponove stepen toksičnosti koji se povezuje sa hranom zaraženom -om iz ispitivanja sa polja.

Jedno kontrolisano ispitivanje sa kravama koje nisu u laktaciji, a hranjene sa hranom koja je sadržala do 500 -a (proračunate koncentracije u hrani od oko 25 -a) pokazalo je da nema očiglednih uticaja osim što su žuta tela bili manja kod tretiranih krava.

U jednom sličnom ispitivanju sa junicama koje su dobijale 250 -a preko želatinskih kapsula (proračunate koncentracije u hrani od oko 25 -a), stepen začeća je smanjen oko 25%; drugi efekti nisu primećeni.

U nekoliko slučajeva se povezije sa reakcijama preživara na estrogen uključujući povađanja. Simptomi uključuju vaginitis, vaginalnu sekreciju, slabu reproduktivnost i uvećanje mlečne žlezde neoplođenih junica. U jednom ispitivanju na terenu, ishrana koja je sadržala oko 750 -a i 500 imala je kao rezultat slabu konzumaciju, smanjenu proizvodnju mleka, dijareju, učestale infekcije reproduktivnog sistema i nesposobnost za reprodukciju. Istraživači sa Novog Zelanda su merili u krvi i metabolite da bi izračunali unos zearalenona. Mlečna stada slabe plodnosti imala su veće nivoe -a u krvi. Pojedine krave, koje su ispitane palpacijom i ustanovljeno je da imaju ciklus, imale su niže nivoe -a u krvi od krava koje nisu imale ciklus.

Reproduktivni problemi kod mlečne stoke vezuju se za koncentraciju -a u hrani od oko 400 . Nemoguće je utvrditi podnošljiv nivo -a za životinje zbog nedovoljne količine podataka. Kao i može služiti kao marker kontaminiranosti hrane. Količine -a u hrani veće od 200 do 300 mogu biti razlog za brigu.




proizvodi gljivica i prvi put je izolovan 1988. Uzročnik je leukoencefalomalacija kod konja, plućnog edema kod svinja i hepatoksičnosti kod pacova. Karcinogen je kod pacova i miševa i smatra se uzročnikom raka jednjaka kod ljudi.

-i su po građi slični , komponenti je manje toksičan za preživare nego za svinje, a dokazana je njegova toksičnost za ovce, koze, goveda i mlečnu stoku.

Osvailer sa saradnicima hranio je 18 mladih junaca sa 15, 31 ili 148 -a u jednom kratkoročnom istraživanju (31 dan). Kod grupe koja je dobijala najveću količinu -a, kod dve od šest, nađene su blage lezije jetre, a grupa je imala povišene enzime koji ukazuju na oštećenje jetre. Takođe kod ove grupe, na kraju perioda, uočeno je značajno smanjenje blastogeneza limfocita. Krave (rase Holštajn i Džersej) dobijale su hranu koja je sadržala 100 -a 7 dana pre početka laktacije i nakon 70 dana imale manju proizvodnju mleka (6 kg po kravi dnevno), što se uglavnom objašnjavalo manjim konzumiranjem hrane. Povećane koncentracije enzima u serumu ukazivalo su na blago oboljenje jetre.

Zbog opterećenja da proizvodi više, mlečna grla mogu biti osetljivija na - nego tovna. Smatra se da je prenos fumonizina iz hrane u mleko zanemarljiv. Ispitivanje kukuruza sprovedeno od strane Ministarstva za poljoprivredu - 1995. u Misuriju, Ajovi i Ilinoisu otkrilo je da 6,9% sadrži više od 5 -. - je takođe prevladavao u kukuruzu srednjeg zapada Amerike vlažne sezone 1993. Posmatrani kukuruz sa ovog lokaliteta je sadržao oko 10 puta veći sadržaj --a u odnosu na kukuruz sa ostalih lokaliteta.



Godine 2001. Ministarstvo za hranu i lekove - izdalo je priručnik za fumonizin u ljudskoj i životinjskoj ishrani. Preporučuje se da proizvodi za ishranu ljudi ne sadrže više od 2 do 4 --a. Za mlečna goveda, ovaj priručnik preporučuje da se zaraženi kukuruz ili nusproizvodi kukuruza ograniče na maksimalno 50% ukupnog obroka, a da maksimalna koncentracija --a u kukuruzu i kukuruznim nusproizvodima bude 30 - za krave u laktaciji i priplodne životinje, a najviše 10 - za telad. S obzirom da se - povezuje sa smanjenom konzumacijom hrane, postoji briga da niski nivoi --a u interakciji sa drugim mikotoksinima mogu smanjiti proizvodnju mleka.


Ostali mikotoksini

Mnogi drugi mikotoksini mogu štetno uticati na preživare, ali se smatra da su ređi ili manje moćni. i mogu se naći zajedno sa toksinom i uzrokovati slične simptome. štetno utiče na životinje ali se brzo degradira u buragu i zato se smatra manje štetnim - osim kod teladi. kao što su i koje proizvodi se smatraju uobičajenim u silaži jugoistočnog dela , a dokazano je da su toksični po životinje. Tremorgeni mogu uzrokovati anoreksiju, dijareju i razdražljivost. Mikotoksini kao što su i alkaloidi ražene sneti mogu takođe biti važni.


Ispitivanje mikotoksina

Tehnike analize mikotoksina sve više napreduju. Postoje laboratorije koje ispituju razne vrste mikotoksina. Troškovi analize su ograničavajući faktor, ali mogu biti beznačajni u poređenju sa ekonomskim gubicima u proizvodnji i narušavanju zdravlja koje se povezuju sa prisustvom mikotoksina. Novije imuno-tehnike smanjile su troškove analiza. Uzimanje reprezentativnih uzoraka hrane je otežano prevashodno zato što plesni mogu da proizvedu velike količine mikotoksina u pojedinim delovima i zato je nivo mikotoksina veoma različit unutar cele količine hrane. Nivo mikotoksina u horizontalnim silosima pokazuje velike varijacije u zavisnosti od dela sa koga se uzorkuje. Pošto se mikotoksini mogu formirati i u prikupljenom uzorku, uzorke treba čuvati i brzo ih isporučiti u laboratoriju. Uzorci mogu biti sušeni, zamrznuti ili tretirani inhibitorom plesni pre otpremanja. Koncentracije mikotoksina, koje se smatraju prihvatljivim i bez posledica, trebalo bi da budu razumno niske zbog neravnomerne raspodele, nesigurnosti prilikom uzorkovanja i analize, mogućih višestrukih izvora u ishrani i faktora koji međusobnom reakcijom utiču na toksičnost.


Prevencija i lečenje

Prevencija formiranja mikotoksina je od suštinskog značaja, pošto postoji malo načina da se potpuno prevaziđu problemi kada su mikotoksini prisutni. Posipanje zrna amonijakom može uništiti neke mikotoksine, ali nema praktičnog metoda kojim bi se izvršila detoksikacija kontaminirane kabaste hrane. Prevencija mikotoksina u silaži zasniva se na samom načinu spremanja silaže koji treba da spreči kvarenja prevashodno brzim smanjenjem vrednosti i eliminacijom kiseonika. Neki aditivi se koriste u cilju smanjenja razvoja plesni, a time i u formiranju mikotoksina. Amonijak, propionska kiselina, sorbična kiselina, mikrobiološki ili enzimski aditivi su bar delimično efikasni u sprečavanju razvoja plesni u silaži.

Veličina silosa treba da odgovara veličini stada da bi se obezbedilo dnevno uklanjanje silaže u onoj meri koja je brža od kvarenja. Skladišta hrane treba redovno čistiti. Treba obezbediti da se hraniva skladište sa propisanim sadržajem vlage i dobro očuvane građe. Žitarice i drugu suvu hranu (seno), treba skladištiti sa niskim sadržajem vlage (<14%), ispod koga se plesni teško razvijaju, a onda voditi računa da ostanu suvi.

Provetravanje skladišta sa zrnastim hranivima je važno da bi se smanjilo širenje vlage i hrana očuvala u dobrom stanju. Očigledno je da plesnivu hranu treba izbegavati, ako je to moguće. Ako dođe do neprihvatljivo visokih nivoa mikotoksina, poželjno je razređivanje ili uklanjanje zaražene hrane; međutim, često je nemoguće potpuno zameniti neka hraniva u obroku, posebno kabasta. U tim slučajevima se preporučuje povećanje nivoa proteina, energetske vrednosti i antioksidanasa u obroku.

Životinje izložene pokazuju marginalne reakcije na veće količine proteina. U nekim situacijama, uočava se pozitivan odgovor živine na vitamine rastvorljive u vodi ili na određene minerale. Obroci sa većom kiselošću dodatno podstiču štetne efekte mikotoksina, zato se preporučuju obroci sa adekvatnom količinom vlakana i dodatak pufera. Dobri rezultati su primećeni kad se apsorbensi gline (), složeni nesvarljivi ugljeni hidrati ( ili i dr.) dodaju hrani zaraženoj mikotoksinima kod pacova, živine, svinja i goveda. Reakcije mlečnih goveda na neke od ovih proizvoda ohrabruju. Zna se da su neki od pomenutih apsorbenasa bezbedni aditivi stočnoj hrani i preporučuju se kao dodatak u ishrani krava.


Aditivi - pomoć pri lečenju

Savet za poljoprivredu i tehnologiju () objavio je spisak glavnih oblasti istraživanja, koja uključuju kontrolu hrane radi otkrivanja prisustva i količina mikotoksina;
- procenu kontrolnih metoda za prevenciju i lečenje;
- razvoj otpornih biljaka;
- poboljšanje uzorkovanja i analize;
- bolje razumevanje uticaja na životinje, posebno na slabljenje imunološkog sistema;
- toksikološka evaluacija nedavno otkrivenih mikotoksina i procena ekonomskih efekata.

Mikotoksini su široko rasprostranjeni u hranivima i postoje različite vrste mikotoksina. Oni utiču na mlečna goveda na mnogo načina, a možda je najvažniji - slabljenje imunološkog sistema koje može dovesti do različitih problema uključujući češću pojavu pojedinih bolesti (mastitis, metritis, zadržavanje placente, itd.). Dijagnostikivanje mikotoksikoza je teško, ali mikotoksine treba smatrati mogućim uzročnikom učestalih bolesti i gubitka u proizvodnji. Mikotoksini mogu uzrokovati akutnu toksičnost, ali je veća verovatnoća da će uzrokovati hronične probleme učestalih bolesti i smanjenu proizvodnju mleka. Kontaminacija mleka -om može dovesti do ogromnih ekonomskih gubitaka. Pravilni postupci sa biljkama i hranivima su važni u cilju smanjenja kontaminacije mikotoksinima. Dokazano je da su određeni aditivi u hrani mogu pomoći u lečenju i preporuka je da se uključe u ishranu mlečnih goveda



Bookmark and Share

Mala Pijaca