U našoj zemlji gaje se 6 rasa koza i to:
- domaća balkanska koza,
- domaća bela koza,
- domaći melezi,
- sanska koza,
- francuska alpska koza i
- togensburška koza.
Domaća balkanska je tipičan primer primitivnih životinja tj. slabo produktivnih osobina. Težina im je 34-40 kg, duga dlaka, malo vime, kosnostasna tj. tek je plodna sa navršene 2 godine. Jari 1-2 jareta, takođe laktacija kratka 7-8 meseci. Vrlo otporna na niske temperature.
Domaća bela koza je slična balkanskoj domaćoj ali je i dosta različita. Težina od 30-40 kg, 300-500 litara mleka u laktaciji, jari od 2-3 jareta, dobra je rasa za oplemenjavanje, ali je dobra i kada se gaji u čistoj rasi.
Domaći melezi čine veliku grupu koza koja je nastala posle uništavanja koza. Veliki koloritet preovlađuje, takođe su dobre rase za mleko jer su dobro prilagodljive i u planinskim predelima. Smatra se da su nastale ukrštanjem domaćih jarčeva sa sanskim kozama.
Sanska koza vodi poreklo iz Švajcarske. Nastala je planskom selekcijom i dobrim uzgojem. Dobra je rasa, odlikuje se ronostasnošću, plodnošću i dobra je mlekulja. Laktacija traje 280 dana u kojoj da od 650-1000 l mleka. Ima karakteristike plemenitih rasa.
Francuska alpska koza nastala u Francuskoj, pre vise od 50 godina. Planskom selekcijom ka cilju proizvodnji mleka. Dobro razvijena težina joj iznosi kod ženki od 50-70 kg, a jarčevi od 80-100 kg. Dobro izražena plodnost i ranostasnost, jari od 2-3 jareta. Lako se prilagođava svim klimatskim uslovima i otporna je
Togensburška rasa koza je dobra rasa preklom iz Švajcarske. Mlečna, ranostasana i dobra rasa za ukrštanje tj. za poboljšavnje osobina kod primitivnih rasa.
Sve koze se odlikuju osobinom da se prilagođavaju različitim uslovima, nege i držanja. Nisu zahtevne u pogledu ishrane i nege. Jedina mana je što kozije mleko ima specifičan miris. Ali je mleko tzv. starovremenski lek. Koze su izuzetno plodne životinje, pare se u jesen i jare na proleće, bremenitost traje 150 dana tj. 5 meseci nakon koga sledi partus. Jare 1-3 jereta, a postoje slučajevi i sa 4 jareta donesena na svet. Koze se najviše gaje radi mleka, jer pojedine rase koza daju mleko tj, muzu se cele godine. Takođe, pojava rogova i resa tj. minđuša na vratu označavaju dobru plodnost i mlečnost. Osim navedenih rasa koza za proizvodnju mleka postoje i rase koje se gaje za vunu tj. angorska rasa koza za proizvodnju mesa.