Raž (Secale cereale) je jednogodišnja, retko trajna biljka iz porodice trava (Graminae). Često se kultiviše kao žitarica, a s obzirom da uspeva na severnim geografskim širinama često se u severnoj Evropi od nje proizvodi hleb. Smatra se da poreklo vodi od korovske biljke Secale anatolicum, čije je kultivisanje počelo u jugozapadnoj Aziji. U istočnu Evropu stigla je tek u bronzanom dobu.
Raž je posebno bogata manganom, selenom, kalijumom, fosforom, magnezijumom, gvožđem i cinkom. Sadrži i vitamine B kompleksa, kao i vitamin E. Ima relativno malo glutena, što je značajno za one koji su blago osetljivi na ovaj sastojak.
Ova žitarica koja je po svojoj morfološkoj građi i sastavu najsličnija pšenici i obiluje kvalitetnim vitaminima i mineralima.
Raž sadrži manji procenat skroba od pšenice i ima niži glikemijski indeks, pa je posebno pogodna za ishranu dijabetičara. Ražani hleb se obično preporučuje za ishranu dijebatičara.
Kao i ostale žitarice bogata je biljnim vlaknima čija korisna svojstva se ogledaju u regulaciji probave, stabilizaciji šećera i pozitivnom uticaju na smanjenje holesterola.
Kao i druge integralne žitarice, raž sadrži biljne lignane, koji se u crevima pomoću crevnih bakterija konvertuju u lignane sisara, a za njih, posebno za jedan poznat kao enterolaktin, smatra se da štite od raka dojke i nekih drugih oblika raka kojima je uzrok prevashodno hormonski, kao i od srčanih oboljenja.
Raž se odlično kombinuje sa ostalim žitaricama ali i mahunarkama.
Sto grama raži sadrži: 344 kcal, 10 g belančevina, 6,5 g masti i 56 g uglj. hid.