Lathyrus sativus
Seme sastrice je po hemiskom sastavu jako slična semenu sočiva. Koristi se za ljudsku ishranu, veoma je dobro varivo i koristi se za spravljenje raznih jela, raskuvava se kao pasulj. Brašno sastrice se koristi za proizvodnju raznih peciva.
U industriji seme služi kao sirovina za proizvodnju kazeina, odnosno raznih lepkova otpornih na vodu, nekih plastičnih masa.Takođe se pravi kvalitetna koncentrovana stočna hrana. Zelena masa i seno su kvalitetna kabasta stočna hrana, slama i pleva se mogu uspešno koristiti u ishrani preživara.
Najviše se gaji u zemljama bivšeg SSSR-a, dok se u Evropi gaji na malim površinama, najviše u Španiji, a kod nas su to jako male površine tako da je njena proizvodnja kod nas sasvim beznačajna.
Sastrica je jednogodišnja zeljasta biljka, vegetacioni period je od 80-110 dana. Sastrica jako dobro podnosi sušu, naročito u prvom delu vegetacije i biljka je dugog dana. Uspeva na dubokim plodnom zemljištu ali dobro uspeva i na nešto lakšim zemljištima. Obavezno se gaji u plodoredu gde dolazi posle raznih useva,a odličan je predusev za ozimu pšenicu.
Osnovna obrada je u jesen na dubini oko 30cm, a u proleće se zatvaraju brazde vrši se odmah i predsetvena priprema zemljišta, pri čemu se formira rastresit sloj od 8-10cm. Sastrica ima relativno velike potrebe za hranivima, ali ih i relativno dobro koristi iz zemljišta. Seje se rano u proleće kada i jara prava žita. Setva može da bude u uskim redovima 12-15cm ili nešto šire, a gustina useva je 130-150 biljaka/m2, dubina setve je 5-8cm.
Mera nege se sastoji u kultiviranju i zaštiti od korova. Žetva se obavlja kada mahuna u donjem delu stabla bude zrela i to višefazno ili dvofazno. Usev se kosi, dosušuje u otkosima 5-7 dana a zatim se vrši kombajniranje.
Stefanović Vladica dipl.ing.