Zemljište koje smo namenili gajenju bilja, kompost snabdeva potrebnim hranljivim materijama, ali doprinosi i da se smanji naš doprinos u gomilanju otpadaka ...
Dva osnovna sastojka su mu zeleni baštenski otpad kakvi su otkosi trave bogati azotom i smeđi kakvo je suvo lišće, bogato ugljenikom.
Pre započinjanja pravljenja sopstvenog komposta, valja znati da u njega nije poželjno stavljati bilo šta životinjskog porekla, a gomila treba da bude napravljena u razmeri jedan deo zelenog - dva dela smeđeg, jer se tada najbrže razgrađuje, no, za to mu je potrebna i dovoljna vlažnost pa je jednom nedeljno valja proveravati i dodavati, ili pak, ubacivati smeđe sastojke da podstaknete isušivanje ukoliko je potrebno.
Jednom nedeljno treba okrenuti kompost, prvo da biste mu omogućili potrebnu rastresitu strukturu i materijal sa spoljne strane komposta ubacili u sredinu. Kompostiranje je obično završeno kada više ne možete da raspoznate originalne sastojke i pritom je tamnosmeđe boje, vlažan i zemljanog mirisa.
Tekst preuzet sa http://www.zdravzivot.com/