Ovo je biljna vrsta koja se kod nas malo gaji. Potiče s Bliskog istoka a kod nas je donet iz Grčke. Ova biljka se gaji radi zrna, koje ima veliku hranljivu, energetsku i vitaminsku vrednost sa koeficijentom svarljivosti oko 97%. Ima veću hranljivu vrednost od pasulja jer sadrži više ulja i mineralnih soli.
U ishrani se može koristiti zrelo i nedozrelo zrno. Od samlevenog zrna dobija se brašno, koje se dodaje pšeničnom brašnu za spravljanje pekarskih i poslastičarskih proizvida, koristi se i u kozmetici za negu kože.
Pored hranljive i nutritivne vrednosti ima i veliki diuretski značaj. Zrno ima visok sadržaj esencijalnih aminokiselina. Pečeno zrno je efikasno za ublažavanje stomačnih tegoba. Ostaci pri preradi zrna i sitna zrna koriste se za stočnu ishranu kao nadzemna masa koja je bogata proteinima oko 5% i važnim organskim kiselinama. Ima veeliki agrotehnički značaj, jer obogaćuje zemljište azotom, odličan je predusev pošto rano sazreva za ozimih žita.
Gajenje
Najbolja zemljišta za gajenje su strukturna tipa livadske crnice i černozema povoljnog vodno vazdušnog zemljišta i lakšeg mehaničkog sastava. Može se gajiti i na težim zemljištima tipa smonice. Tolerantan je na predusev čak i na monokulturu. Najbolji predusevi su suncokret, duvan i pamuk. potrebe za vodom nisu velike, tek u fazi intezivnog porasta u stablo su najveće. Dobro podnosi sušu i manje su štete nego prevelika vlažnost zemljišta i vazduha.
Setva
Seme za setvu mora biti zdravo, ujednačene krupnoće, ne starije od dve godine, klijavosti 95% i čistoće99%. Pre setve se vrši inokulacija i zaštita semena od patogenih gljiva.Seje se širokoredo na 50 cm i redu na 5 cm sa količinom semena od 70 kg/ha za sitnosemeni, i u trake na 15-30cm sa 140 kg/ha, za sitnosemeni odnosno 200 kg/ha za krupnolisni naut, na dubini od 5-7 cm.
Đubrenje
Naut se đubri stajnjakom i mineralnim hranivima, 40 kg/ha N, 80 kg/ha R i 50 kg/ha K. Stajnjak i celokupna količina min.hraniva se unosi pod osnovnu obradu. Povoljno reaguje na makroelemente posebno molibden.
Nega
Suzbijanje pokorice, kultiviranje, zalivanje i prihranjivanje.
Berba
Izvodi se ručno i mašinski u što kraćem roku. Naut ima kratak rok sazrevanja tako da mahune dospevaju u punu fazu zrelosti za 3-5 dana a zreo usev se prepoznaje po sivo žutoj boji nadzemne mase a list počije da opada, i zrno zvecka u mahuni. Mahune ne pucaju ali mogu otpadati u prezrelom usevu. Kombajnira se kao i soja, ali se seme dosušuje. Prinos se kreće od 2/5-3/3 t/ha.
Naut ili leblebija pripada porodici mahunarki. I dok je na istoku vrlo čest sastojak mnogih jela, kod nas se još uvek najčešće koristi kao grickalica. Malo se zna da je ova mahunarka vrlo ukusna i hranljiva ali i da pruža velike mogućnosti za pripremu.
Naut ima veliku nutritivnu ali i kalorijsku vrednost. Sto grama nauta sadrži 269 kcal. Najveći deo zrna čine ugljeni hidrati (60%), zatim belančevine (20%) i masti (4-4,5%). Masti su sačinjene od polinezasićenih i mononezasićenih masnih kiselina koje povoljno utiču na zdravlje krvnih sudova i srca. Naut sadrži i veliku količinu biljnih vlakana pa se preporučuje kod opstipacije. Biljna vlakna takođe imaju pozitvno dejstvo na sniženje holesterola u krvi.
Kao i druge sušene mahunarke, naut bi pre kuvanja trebalo potopiti u vodu da nabubri kako bi se lakše skuvao. Koristi se za pripremu variva, pirea, namaza, kao garnirunga, dodatak salatama i supama. Radi privikavanja na ukus u početku se može kombinovati sa drugim mahunarkama ili žitaricama.
Dipl.ing.Svetlana Zlatarić