Zdrava Srbija Instagram

Šargarepa


Povrtarstvo, 16.04.2013.
Saša Bugarčić

Bookmark and Share



Šargarepa je zahvalna biljka. Potrošnja i potražnja je ekonomski isplativa, uz ostvareni visoki prinos. Njeni zahtevi za uzgoj su:



- Zemljište:
Odgovaraju joj duboka, plodna zemljišta mrvičaste strukture, ravna do blago nagnuta. Kiselost zemljišta treba da bude od rN 5,3-7. Ne odgovaraju joj plitka zemljišta sa dosta kamena jer se onda koren loše razvija. Ukoliko je zemljište glinovito, treba ga popraviti unošenjem stajnjaka ili nekog drugog organskog hraniva kako bi mu se popravila struktura. Najbolja su plodna humusna zemljišta, aluvijumi bogati peskom.



- Temperatura:
Mlade biljke izdržavaju mrazeve od -3 do -4 °C, optimalna t. za nicanje je 18-20 °C.



- Boda:
Najbolja je vlažnost 80% od pvk za formiranje dobrog prinosa korena.



- Osnovna obrada:
Hajbolje bi bilo obaviti podrivanje zemljišta kako bi se stvorio rastresti sloj zemljišta. Podrivači ne treba da budu duži od 30cm, kako bi se zemljište rastreslo do 60cm dubine.. Osnovna obrada sa unošenjem stajnjaka treba da se obavi u jesen, kako bi se zemljište dobro pripremilo za prolećnu setvu. Predsetvena priprema treba da jer veoma kvalitetna, kako bi se obezbedila mrvičasta struktura zemljišta za setvu mrkve.



- Đubrenje:
Ako je predusev đubren stajnjakom, onda samo đubriti mineralnim đubrivima. Ako je predusev bila leguminoza, đubrenje N treba smanjiti, kako ne bi dođlo do pucanja korena. Šargarepi treba obezbediti 100-150 kg/ha, N i K, 100-120 kg/ha P.

Ako se đubri stajnjakom, onda se u jesen unosi 30 do 40 t/ha dobro zgorelog stajnjaka +1/2 do 2/3 planiranih količina P i K , ostatak P i K se unose predsetveno u proleće+polovina N, dok se ostatak N unosi kroz prihranu.

I prihrana se izvodi pre prvog kultiviranja ili okopavanja uz navodnjavanje, a
II kada je koren veličine olovke.



Tehnika gajenja


Cetva:
Na velikim površinama setva se obavlja sejalicama koje seju, na predhodno pripremljenim bankovima ili lejama. Po m2 treba da buda od 100 do 110 biljaka, znači na 1 ha do 1.100.000 bilj. 1 g semana ima 1000 do 1500 semenki. Znači za setvu treba približno 2 do 2,5 kg/ha. Setva se vrši od 20 marta pa do kraja aprila meseca.

U uslovima bez navodnjavanja u martu mesecu, a u navodnjavanju svakih 7 do 10 dana.

Kasna setva je u junu i julu mesecu ako je šargarepa naknadni usev, i ima i predzimska setva od oktobra do kraja novembra meseca – to je kasna setva.


Prinos korena šargarepe, zavisi od tipa korena i može se kretati do 60 t/ha.





Dušan Despotović dipl ing ratarstva i povrtarstva



Bookmark and Share

Mala Pijaca