Povrtarska tikvica, Cucurbita pepo L. spp. compactus, Cucurbitaceae je toploljubiva biljka kojoj je za klijanje i nicanje potrebna temperatura 18-20 C. Mladi plodovi tikvice se koriste za pripremu raznovrsnih jela. Sadrže šećere, celulozu, pektinske i mineralne materije, vitamine B grupe i visok procenat vode što ih čini prikladnim u dijetalnoj ishrani.
Za razvoj zahteva dosta vlage ali ne previše kao ni visoke temperature. Tikvice dobro podnose svetlost mada uspevaju i na zasenjenim mestima. Najviše im odgovara plodno i humusno zemljište.
Naše sorte su:
-beogradska,
-zita,
-sedefi i dr.
Pre sadnje tikvica kao i drugih kultura potrebno je dobro pripremiti zemljište. Povrtarske tikvice se najviše gaje kao prolećni usev, sredinom maja. Žbunaste sorte se seju na razmak 120-150 cm između redova i u redu 60-80 cm. Po 3-4 semenke u „kućicu“ na dubinu 3-4 cm.
Tikvice se proizvode:
- direktnom setvom a za ranu proizvodnju
- tikvice iz rasada.
Usev tikvica se prvi put okopava kada biljke razviju prvi stalni list. U kućici se ostavlja samo najjača i najbolje razvijena biljka. Pri okopavanju oko biljaka se nagrne vlažna i rastresita zemlja čime se podstiče rast adventivnih korenova. Zalivanje svakih 5-7 dana sa 25 l/m2. Tikvice imaju visok zahtev prema hranivima pa se preporučuje 5-8 kg/m2 komposta.
Nega tikvica se sastoji u redovnom okopavanju, zalivanju i zaštiti od bolesti i štetočina. Osetljiva je na pepelnicu i plemenjaču o čemu se mora voditi računa. Tikvice treba brati svakodnevno, a najbolju tržišnu vrednost imaju plodovi dugi 10-12 cm koji ako prerastu, gube karakteristična kulinarska svojstva. Češća berba podstiče biljke na formiranje novih cvetova i oplodnju čime se povećava prinos. Mlade odbrane tikvice treba izuzetno pažljivo skladištiti jer su osetljive na mehanička oštećenja.
Svetlana Stojković
Agronom
e-mail: [email protected]