Zdrava Srbija Instagram

Zamke , prepreke i sredstva za odvraćanje


Povrtarstvo, 17.03.2013.
Saša Bugarčić

Bookmark and Share



Prepreke, kao što su zidovi i ograde oko bašte, koje sprečavaju zečeve da ulaze u nju, koriste se još od srednjeg veka. Kavezi za voće su još jedan tradicionalan način zaštite mekih plodova od ptica. Za razliku od toga, prepreke za insekte su relativno skoriji izum.

Najčešće su napravljene od mreže i toliko malim otvorima - obično manjim od 1.5 mm - da insekti ne mogu da prođu kroz njih. Mreža omogućuje maksimalnu propusnost svetla, vode i vazduha, a zadržava insekte štetočine. Treba je razlikovati od prekrivača redova, koji je od neizatkanog materijala. On služi za zaštitu izniklih biljaka od oštećenja zbog klimatskih uslova i nekih vrsta štetočina , ali stalna upotreba sprečava provetravanje i stvara idealne uslove za napredovanje puževa i patogenih gljivica.


Upoznajte način života štetočina

Ponekad, kao u slučaju šargarepine muve, jednostavna ograda visine od 45 do 50cm predstavlja dovoljnu prepreku. Ženke koje traže biljku-domaćina lete nisko, pošto su slabi letači i vetar može da ih oduva s pravca kretanja. Ograda ih sprečava da dođu do leje sa šargarepom, a funkcioniše i kao „dimnjak”, usmeravajući miris šargarepe uvis, dalje od ženki koje traže domaćina.

Za bolje letače, kao što je leptir kupusar,potrebno je potpuno prekrivanje biljaka. Na taj način one se štite i od insekata kao što su kupusne muve, koje polažu jaja u blizini stabljika kupusa, pošto se spuste na odgovarajuće listove . „Kragne”, odnosno čaše od jogurta sa uklonjenim dnom, sprečavaju ženke kupusnih muva koje polažu jaja da pristupe osnovi kupusa.






Lepak za insekte onemogućava prolaženje gmižućih insekata tamo gde nisu poželjni. Naročito je delotvoran u suzbijanju ozimih moljaca u voćnjacima. Ženke koje nemaju krila penju se na stabla u jesen ili zimi. Na drveće mlađe od četiri godine lepak se stavlja u obliku papirnih traka, ne direktno na stabla. Ako je drvo poduprto pritkama, ne zaboravite da lepljive trake stavite i na njih.





Odbijanje puževa

Trake bakarne folije postavljene oko malih izdvojenih leja delotvoran su način zaštite osetljivih biljaka kao što je mlada zelena salata. Neke naučne studije ukazuju na zaključak da bakar deluje zato što puževi doživljavaju električni udar kad ga dotaknu. Njihov sluzavi omotač hemijski reaguje s bakrom, stvarajući slabu električnu struju.

Mnogi materijali reklamiraju se kao prepreke za puževe. Većina ima hrapavu površinu, na primer takozvana diatomska zemlja koja je suva i neprijatna za puževe kad pokušavaju da pređu preko nje. Međutim, ove vrste prepreka manje su delotvorne po vlažnom vremenu i retko na mestu ostaju duži period. Takođe, puževi mogu da ih zaobiđu kopajući kroz zemlju ispod njih.



Zamke i ručno uklanjanje

U malim baštama ne treba da se potceni vrednost ručnog uklanjanja štetočina.Uklanjanje ili gaženje nekoliko neželjenih insekata na početku njihovog širenja može da spreči uspostavljanje kolonija, a nastavak akcije može da smanji broj upornih štetočina kao što su puževi. Uklanjanje izuzetno oštećenih biljaka, orezivanje zahvaćenih mesta ili povremeno uklanjanje osetljivih delova koji još nisu napadnuti (na primer, otkidanje osetljivih vrhova izdanaka široke boranije, koji privlače biljne vaši) može da spreči širenje ili utvrđivanje štetočina.

Zamke za baštenske štetočine mogu da se koriste u kombinaciji s ručnim uklanjanjem.To je naročito delotvorno za puževe. Pošto se većina njihovih aktivnosti odvija noću, iznenadni noćni upadi s baterijskom lampom obično su najbolja prilika za sakupljanje puževa u bašti. Zamke s pivom ili čokoladom, ili jednostavni predmeti koji puževima služe kao dnevno sklonište(plastične posude za biljke ili stari komadi drveta ili tepiha) omogućiće vam da ih pokupite u toku dana.

Jednostavne zamke mogu da se naprave od plastične ambalaže napunjene pivom. Postavljajte ih tako da im rub bude tik iznad zemljišta da bi stesprečili upadanje insekata. Puževi će se rado uspuzati preko ivice. Puževe možete da suzbijete i uvođenjem pataka i pilića u baštu. Patke i patuljaste kokoške naročito su korisne za tu svrhu,pošto biljkama ne nanose značajnu štetu.Živinu u povrtnjake možete da uvedete u kratkom periodu između sezona različitih vrsta, kao deo sistema rotacije.

Osnovna svrha zamki za insekte jeste nadgledanje njihovih populacija, ali ako ih ima u dovoljnom broju na manjim površinama, mogu da pomognu u sprečavanju odomaćivanja štetočina. U prodaji su i feromonske zamke za mnoge vrste moljaca,koje se sastoje od zaštićene lepljive ploče i vrećice natopljene feromonom ženki.Mužjaci moljaca pronalaze ženke po mirisu feromona i lako nasedaju na zamku, slećući na lepljivu ploču. Uklanjanje mužjaka nema veliko dejstvo na brojnost populacije, pošto preživeli primerci spremno nadoknađuju učinak ubijenih insekata, ali u manjim baštama nekoliko takvih zamki često može da uništi znatan broj mužjaka da bude uočljivo dejstvo, ili da poremeti proces parenja u dovoljnoj meri da se smanji brojnost sledeće generacije moljaca.


Hranjenje štetočina

Kad se mlado povrće i druge biljke presade u nove leje, postaju privlačan izvor hrane za puževe. Privucite ih sasvim mladim ili starijim listovima zelene salate koje ćete nekoliko dana ranije staviti ispod cigle i crepova. Zamenite listove, sklanjajući zajedno s njima i puževe nakon nekoliko dana.Gomila iseckanog lišća gaveza takođe pomaže u raščišćavanju leja od puževa pre setve. Potrebno je da se listovi, i puževi koji se njima hrane, ostave na mestu nekoliko dana, a potom uklone noću. Okružite mlade biljke zaštitnim prstenovima od iseckanog lišća gaveza da biste zadržali puževe dok se biljke ne učvrste.



Bookmark and Share

Mala Pijaca