Zdrava Srbija Instagram

Visoka gredica - kako je napraviti i zašto


Povrtarstvo, 19.02.2013.
Saša Bugarčić

Bookmark and Share



Najpre odaberite mesto










Zatim označite mesto kočićima, kanapom ili nečim sličnim. Ova je gredica široka oko 1,2m i dugačka oko 2,5m. Može biti i nešto šira, ali je tada teže kasnije kod branja, pljevljenja. Gredica može biti dugačka koliko želite, tj. koliko imate slobodnog prostora ili granja i ostalog materijala.

Označeno mesto prekopajte ašovom ili motornom kopačicom. Ako koristite ašov , zemlju je potrebno dodatno usitniti.







Možete ukloniti busenove trave, korenčiće (standardan baštanski posao), ali i ne morate . Ako to ne učinite, biće zelenije.







..Lopatom maknite zemlju na levu i desnu stranu. Široki rov trebao bi biti dubok od 20-30 cm. Ako je plići, nećete imati dovoljno zemlje za jedan od zadnjih poslova u postupku.





U široki rov stavljaju se grančice. Bilo bi dobro da nisu deblje od 3cm u promeru, ali ako ima takvih ili čak debljih, opet je dobro.






Grančice gazite nogama i "stanjujte" im visinu, tako da izbegnete relativno brzo "sleganje" tog sloja kad je jednom gredica gotova. Nemojte nabacati sve grane, već dodajte nešto granja, izgazite, zatim dodajte novi naramak. Ako to ne učinite, biće teško gaziti po svim grančicama, one će se vrlo brzo i same slegnuti, pa gredica može izgledati kao "palačinka", što valja izbeći

Grančice polažite tako da na sredini budu više, a prema krajevima niže. Dobro je paziti da ne prelaze preko ruba rova, još je bolje ako sloj granja završava 10-ak cm od ruba rova. Visina grančica u sredini leje oko 40 cm. Može biti i viša, ali tada bi i gredica trebala biti šira.


Na sloj granja polaže se sloj slame, sena ili lišća. Taj sloj je debeo oko 10-15 cm.








Na sloj slame dodaje se kompost ili odstajali gnoj. Na slici je vrlo stari kokošji gnoj. Grabuljama ga ravnomerno razvucite po slami






Idući sloj je zemlja. Vraća se ranije iskopana zemlja, ali je dobro početi odozdo. Najpre okružite rubove gredice zemljom i lopatom je nabacujte od rubova prema vrhu.





Na sloj komposta ili gnoja stavlja se ranije iskopana zemlja.









Slama uglavnom služi za to da spreči propadanje komposta u granje, gde je teško dostupna korenčićima povrća.







Ranije iskopanu zemlju vraćate na gredicu tako da najpre zaokružite bazu/strane gredice. Nije dobro ako zemlju počnete nabacivati na vrh, pa prema stranicama, jer će grumeni kliziti napolje , a onda je velika je šansa da će na bokovima zemlja biti pretanka



Gredica je pokrivena zemljom. Valjalo je paziti da iskopani rov bude dubok najmanje 20 cm. Ako vam za zatrpavanje nedostaje zemlje, znači da je rov bio suviše plitak.






Sloj zemlje prekriva se malčem. Debljina malča može varirati, a malč ne bi smeo biti tanji od 10 cm.







Slamom malčirana gredica je previše "paperjasta" u nju je teško bilo šta presaditi ili posejati, a vetar će vrlo brzo razneti slamu na sve strane, zato...






Slamu polijte nešto jačim mlazom vode (a ako nije moguće), dobra je i obična kanta za polivanje. Polivanjem se slama sleže i oteža, vlati se bolje prepliću, lakše je raditi... eh da, kada i zašto praviti visoku kinesku gredicu ?




Vrlo je pogodna za teška glinasta tla, jer je sloj zemlje izdignut i takav će svo vreme biti prozračan. Na ovaj način možete odlično kultivisati i najtežu žutu glinu koja se lepi za ašov. Osim toga, gredica ima kupasti oblik koji povećava ukupnu površinu za sejanje/presađivanje (naspram ravne gredice). Ova gredica traje oko 4-7 godina, a da je ne morate ni prekopavati, ni gnojiti, nego samo malčirati. Izdignuta zemlja u ovoj gredici biće automatski rastresit tokom zime, jer će priroda i minus temperature ekspandirati vlagu u zemlji (led) i za vas napraviti ono što inače radi na ujesen preoranim poljima. Osim toga, gljivice i mikroorganizmi će polako razgrađivati grančice koje u gredici služe kao vrlo sporo-otpuštajuće gnojivo (da ne bude presporo, grančice ne bi trebale biti deblje od 3cm). Ovaj način pripreme baštanske gredice poznat je u Kini hiljadama godina.



Bookmark and Share

Mala Pijaca