Svake godine se srećemo sa štetama koje na grašku pričinjava žižak (Bruchus pisorum). On je najznačajnija štetočina te mahunarke. Kod nas se žižak javlja povremeno - za vreme toplog leta.
Graškov žižak je insekt malih telesnih dimenzija, 4-5 mm. Njegovo telo je crno-braon boje sa beličastim mrljama na zakrilcima. Polaže jaja veličine 0,8 mm, žućkastog i duguljasto-ovalnog oblika. Larva žiška je svetložuta, dužine 6 mm, bez nogu.
Graškov žižak razvija jednu generaciju godišnje. Prezimljava kao imago (odrasli insekt) u skladištima, najčeće u pukotinama zidova ili u prirodi, u skloništu u koje može da se zavuče, pod korenom drveća, odnosno ispod osušenih biljaka graška. Pojavljuje se u proleće, tokom cvetanja graška. Imago može da preleti velike površine u potrazi za usevima te leguminoze. Nakon što se pojavi, ovaj insekt se dopunski hrani, a zatim sledi kopulacija i polaganje jaja. Jedna ženka, na mlade mahune, može da položi 150-200 jaja. Period polaganja jaja je razvučen i traje oko dve sedmice. Nakon 6-10 dana javljaju se prve larve koje se ubušuju najpre u mahunu, pa zatim i u zrna. U zrnu se nalazi jedna larva koja ga izgriza iznutra. Na taj način smanjuje se tržišna vrednost graška, a pošto oštećuje i klicu gubi se klijavost zrna. Napadnuto zrno je puno fekalija.
Razvoj larve traje 29-36 dana, a sredinom avgusta se obrazuje lutka. Stadijum lutke traje 13-25 dana u zavisnosti od vremenskih uslova. Čitav razvoj žiška traje oko 2 meseca. Intenzitet napada određuje se pregledom 50-100 mahuna pred berbu i kontrolom zrna u skladištu. U polju se kritičnim napadom smatra ako se u 25 zamaha kečerom (mreža za hvatanje insekata) uhvate 2-3 imaga.
Preventivne mere suzbijanja i sprečavanja pojave žiška:
- Nakon berbe, mahune je potrebno brzo očistiti, zamrznuti ili preraditi na neki drugi način
- Biljne ostatke treba ukloniti s parcele, kompostirati ili uništiti na neki drugi način jer mogu da posluže kao sklonište za prezimljavanje insekata
- Poštovati plodored i plodosmenu
- Setva dobrih suseda za grašak
- Blizu graška preporučljiva je sadnja čili parika koje svojim mirisom teraju odrasle insekte graškovog žiška
- U vreme cvetanja treba tretirati usev graška odgovarajućim preparatima npr. od buvača (Pyrethrum cinerariaefolium) ili preparatima napravljenim od čili paprika
- Održavanje i redovno čišćenje skladišta
- Ukoliko se skladišti zrelo zrno, vlaga u njemu treba da bude ispod 15 %
- Potapanje zrna semenskog graška u slani rastvor, 30 g soli na 1 litar vode. Zrna oštećena od žiška ili na neki drugi način će isplivati na površinu. Zrna na dnu su pogodna za setvu. Takva zrna treba isprati i posejati.
- Puštanje u prirodu parazitske osice
- Setva otpornih sorti
Ranka Vojnović dipl.ing. agronomije
Tekst preuzet sa http://www.agroklub.rs/