Zdrava Srbija Instagram

Đumbir


Povrtarstvo, 30.10.2014.
Saša Bugarčić

Bookmark and Share



Zingiber officinalis


Đumbir je tropska začinska biljka, dostiže visinu od 100 - 150 cm, listovi su mu kopljasti i dugi zbog čega podseća na trsku. Biljka naraste do jedan metar visine, njeno korenje je mesnato i debelo kao prst do 20 cm dužine i veoma je aromatično. Cvetovi su bele, žute ili roze boje, zavisno od vrste. Aroma korenja je prijatna sa mirisom limuna, a ukus je slatkasto pikantan i veoma svež.

Sadrži 1-2% eteričnog ulja koje se sastoji od oko 60% zingiberena i zingerola, zatim kamfena, felandreana, cineola, borneola, citrala i seskviterpena.

Đumbir je veoma ukusan kao začin pa se koristi u razne svrhe , kao dodatak jelima, za kolače, za pivo i likere.



Uzgoj Đumbira

Dakle, svaki deo rizoma odlomiti, najbolje ga je odrezati i svaki deo treba imati bar jedanu klicu. Klica može sama da izraste ako đumbir ostavimo na tamnom mestu sa sobnom temperaturom. Sadimo ih u proleće, u saksije promera min. 25 cm sa saksijskom zemljom, tako da klica viri iz zemlje. Redovno ga zalivamo i prihranjujemo jednom nedeljno, zemlja treba da bude vlažna a temperatura oko 25 C. Tako treba da raste do jeseni kada prestajemo sa zalivanjem. Kada se zemlja osuši možemo vaditi razmnožene krtole. U toku leta iznosimo biljku napolje, na svetlo i toplo mesto, zaštićeno od vetra, ali ne na direktno sunce. Ako u toku leta dobro napreduje može se presaditi u veće posude.

Zašto se kod nas ne nalazi u širokom uzgoju, osim ponegde kao saksijska biljka?

Vreme uzgoja počinje mu zadirati u hladniji deo godine, pa kod nas ne bi stigao kvalitetno izrasti i sazreti za jelo.



Lekovito svojstvo đumbira

Koristi se protiv upala, za obloge protiv otoka, protiv grčeva, za smanjenje bola kod mišićnih i koštanih problema kao što je artritis, kao preventiva protiv prehlade i za smirivanje kašlja, jačanje imuniteta, poboljšava cirkulaciju i sprečava nastajanje ugrušaka krvi, delotvoran je lek protiv migrene i protiv gripa. Đumbir poboljšava pamćenje, deluje kao blagi afrodizijak, smanjuje mučninu u trudnoći bez štetnih efekata, kao i mučninu kod osoba koje teže podnose putovanja. Antiseptik je pa uništava mikroorganizme, koristi se protiv iscrpljenosti i umora jer podiže energiju u organizmu. Đumbir sadrži u sebi materije koje ubrzavaju metabolizam, pomaže razgradnju mesa i mleka u organizmu. On je snažan antioksidans koji pospešuje funkciju jetre i odličan je za detoksikaciju organizma.


Čaj od đumbira je veoma dobar kod želudačnih problema, dok su eterična ulja iz đumbira odlična kod odvikavanja od alkohola, smanjuju stres pa se koriste i za masažu. Đumbir je delotvorno sredstvo za smanjenje holesterola u krvi, smanjuje bolove pa se koristi kod reumatskih problema, a povećava i broj i pokretljivost spermatozoida. Ima antiseptičko dejstvo i smiruje kašalj zbog čega se koristi kao dodatak toplim napitcima tokom zime. Đumbir stimuliše perifernu i opštu cirkulaciju, zagreva, otklanja grčeve i spazme, stimuliše funkciju jetre, snažan je antioksidans. Koristan kod uklanjanja edema, groznice, raznih mučnina. U kombinaciji sa drugim biljkama pojačava njihovo dejstvo. Mogu ga uzimati i bolesnici sa čirom na želucu i dvanaestopalačnom crevu. Smanjuje povećani serumski i tkivni holesterol kao i trigliceride u krvi. Povećava broj i pokretljivost spermatozoida bez ikakvog štetnog dejstva. Sprečava zgrušavanje krvi i stvaranje tromba.

Đumbir nema nikakvo štetno delovanje.



Bookmark and Share

Mala Pijaca