Iako nije tačno poznato zašto mleko uspešno suzbija pojedine štetočine i bolesti u baštama, pokazalo se veoma dobro u borbi protiv biljnih crnih vaši, belih leptirastih vaši, plamenjače i pegavosti lista kod povrtarskih kultura. Pretpostavlja se da kalcijum iz mleka utiče na biljne vaši tako što uništava zaštitni sloj na površini tela insekta.
Mleko se razblaži sa vodom u odnosu 1:4-6 i prska direktno na vaši. Vaši imaju nekoliko generacija godišnje i u istom vremenskom periodu se nalaze u različitim stadijumima razvoja. U fazi larve i lutke vaši imaju jači zaštitni sloj (voštanu prevlaku) pa mleko, kao i ostala sredstva na bazi kalcijuma, teže deluje na njih.
Pri suzbijanju vašiju veoma je važno krenuti sa zaštitom odmah na početku, čim se pojave, jer vaši veoma brzo obrazuju kolonije i veoma brzo daju nove generacije. Stoga ovaj postupak treba primeniti što ranije i ponavljati što češće tj dok god vaši prave značajne štete na biljci.
pH vrednost mleka je nešto iznad 6 odnosno blago kisele je reakcije. Gljivice se opet najbrže razvijaju u niže kiseloj reakciji pa se smatra da stvaranje više pH zone na površini biljke razlog što mleko zaustavlja razvoj gljivičnih oboljenja. Rastvorom mleka u vodi dobija se sredstvo kojim treba poprskati obolele ali i zdrave delove biljaka. Na taj način stvara se zaštitni film na površini biljaka koji sprečava gljivice da prodru u tkivo biljaka. Posebno je bitno tretirati listove i na naličju, jer prozrokovači plamenjače i gljivične pegavosti prodiru kroz tkivo na licu lista, razaraju ćelije biljnog tkiva kako bi se hranili biljnim sokom, a polne organe formiraju na naličju lista.
Zahvaljujući iskustvima članova urbane baštovane iz Novog Sada, koji su se potrudili da primene ove savete, možemo tvrditi da je mleko jedno od provereno efikasnih zaštitnih sredstava u borbi protiv navedenih biljnih štetočina i bolesti.
Tekst preuzet sa http://poljosvet.com/