Zdrava Srbija Instagram

Keleraba


Povrtarstvo, 06.02.2013.
Saša Bugarčić

Bookmark and Share



Zbog kratke vegetacije i dobre otpornosti na niske temperature keleraba je pogodna kao predkultura, ili kao kultura između redova salate i spanaća. Najpovoljnije su sorte sa sitnim stablom, bele boje (delikates, bačka bela, korist, kolpak).

Najpovoljnije vreme setve je kraj avgusta za kasnu jesenju proizvodnju, odnosno kraj decembra – početak januara za ranu prolećnu proizvodnju.



Rasad za jesenju proizvodnju gaji se u otvorenim lejama i sadi se u fazi 4-5 obrazovanih listova. Za prolećnu proizvodnju rasad se proizvodi u toplim lejama, ili zagrejanim plastenicima i sadi se 35-40 dana od njegovog nicanja. Priprema zemljista je ista kao za kupus.

Sadnja

Sadnja kelerabe je gusta u redove, na rastojanju 25×20-25 cm. Nega je ista kao i za kupus. Pri gajenju kelerabe temperatura se mora održavati iznad 7 stepeni, jer u suprotnom veći procenat biljaka prolazi stadijum javorizacije (na temperauri od 2 do 7 stepeni) i daje generativne organe (cveta). Čak i kratkotrajna visoka temperatura dovodi do značajnih oštećeJja. Optimalna temperatura u januaru je 10-12 stepeni danju i 6-8 stepeni noću, u februaru i novembru 12-15 stepeni odnosno 8-10 stepeni noću, martu, aprilu i oktobru 15-18 stepeni, odnosno 10-12 stepeni noću i u decebru 8-10 stepeni danju i 4-6 stepeni noću.

Keleraba nije osetljiva na nedostatak svetlosti, a zahteva vlažnost zemljišta oko 70% . Najčešće se prvo obilno zalivanje obavlja uz sadnju (30-40 min.), a zatim pri obrazovanju zadebljanog stabla (sa 20 ).


U fazi obrazovanja zadebljanog stabla obavlja se prihranjivanje sa 20-40 azota, sa tim da se pri gajenju na zemljištima manje plodnosti, pred sadnju, đubri sa 50-60 đubriva.

Iz jesenje proizvodnje keleraba dospeva krajem novembra i početkom decembra, a iz prolećne od kraja februara do kraja aprila. Prinos zavisi od sorte i vremena ubiranja i kreće se od 0.5 do 3 .



Bookmark and Share

Mala Pijaca