Agrotehničke mere koje doprinose plodnosti zemljišta
Pravilna obrada zemljišta, održavanje vodno-vazdušnog režima, zalivanje i navodnjavanje, nastiranje, primena organskih i mineralnih đubriva i zelenišno đubrenje su važne agrotehničke mere koje doprinose očuvanju strukture zemljišta kao i njegove plodnosti. Pravilna obrada se ogleda u plitkoj jesenjoj ili prolećnoj obradi uz korišćenje ašova na manjim ili lake mehanizacije na većim površinama.
Ručni kultivator ili motokultivator je dovoljan da plitko obradi zemljište, a ukoliko sada započinjete sa postavljanjem povrtnjaka, obavezno treba obraditi zemljište kako bi vazduh i voda lakše prodrli u njega.
Održavanje vodno-vazdušnog režima ogleda se u čestom rastresanju zemljišta kako bi koren biljaka mogao da diše. U tvrdom i sabijenom zemljištu biljka sporo napreduje, a zemljište je u proleće hladno i sporije se zagreva.
Zalivanjem i navodnjavanjem se postiže održavanje optimalne vlažnosti zemljišta, ali treba voditi računa da se ne pretera jer previše vlage ometa biljke u rastu i dovodi do toga da su podložnije bolestima.
Nastiranje ili mulčiranje je prekrivanje površine zemljišta slamom, lišćem, seckanim kuhinjskim otpadom, nedozrelim kompostom ili naseckanim baštenskim otpadom u cilju zaštite površinskog sloja. Time se postiže smanjenje isušivanja i pucanja površinskog sloja, ušteda pri zalivanju, smanjivanje zakorovljenosti, bolje iskorišćavanje azota .Nastiranje se sprovodi tokom cele godine i doprinosi povećanju humusa u zemljištu.
Primenom organskih i mineralnih đubriva poboljšava se plodnost i struktura zemljišta.
Zelenišno đubrenje predstavlja zaoravanje izniklih biljaka, najčešće mahunarki, u cilju povećanja količine azota u zemljištu kao i prekrivanja i zaštite površinskog sloja zemljišta. Za setvu se koriste uljana repica, maljava grahorica, inkarnatska detelina, grašak, soja, lupina
nastaviće se ...