Način izmene matice zavisi od biološkog stanja pčelinje zajednice (duže vreme bez matice, trutuša, lažne matice) i spoljašnjih prilika: Bezpašno razdoblje i vremenski uticaji (hladno, kišovito, vetrovito, suvo i jako vruće vreme).
Da bi primila mladu oplođenu maticu, pčelinja zajednica mora biti pravilno pripremljena. To znači da prilikom njenog dodavanja ne sme imati staru maticu, niti mladu neoplođenu maticu, niti jedan matičnjak, a mora imati svoje ili dodato radiličko leglo svih stadijuma (od jajašca do poklopljenog legla).Mlada oplođena matica najčešće se dodaje pri pravljenju nove pčelinje zajednice, zato što se stara fiziološki iscrpila ili umrla. Prema tome se menja i postupak pripreme pčelinje zajednice.
Pravljenje nove osnovne ili pomoćne pčelinje zajednice
Iz jakih osnovnih proizvodnih pčelinjih zajednica uzmite tri do pet okvira s leglom svih stadijuma i pčelama (pazite da ne uzmete maticu) i dva okvira sa polenom i medom. Takvu novu pčelinju zajednicu morate preseliti na novo mesto udaljeno barem 5 kilometara od osnovne zajednica kako se pčele sabiračice iz nove, ne bi vratile u staru pčelinju zajednicu. Nakon 6, a najkasnije 24 sata (da pčelinja zajednica oseti da nema maticu i ne stigne izvući svoje matičnjake), dodajte novoj pčelinjoj zajednici mladu oplođenu maticu u kavezu.
Zamena stare (fiziološki iscrpljene) matice u proizvodnoj pčelinjoj zajednici
Matica fiziološki iscrpi za pet godina, pri intenzivnom pčelarenju za dve godine, a pri seljenju na pet paša godišnje, već za godinu dana. Staru maticu trebate naći i usmrtiti, a nakon 6, a najkasnije 24 sata dodajte kavez s mladom oplođenom maticom. Stara je matica već iscrpljena, a mlada će tek početi intenzivno nesti i uvesti pčelinju zajednicu u zimu s mnogo mladih pčela što je osnova dobrog prolećnog razvoja pčelinje zajednice.
dipl.ing.polj. Nenad Stefanović