Zdrava Srbija Instagram

Brend Homolja - Homoljski med


Zdrava Srbija, 30.01.2013.
Saša Bugarčić

Bookmark and Share



U toku 2006. godine na ideju pčelara započet je postupak zaštite geografskog porekla Homoljskog meda, koji je bio dug ali uspešno realizovan. Prvom zaštitom geografske oznake porekla meda u Srbiji. Konsultujući struku i nauku, uz pomoć Opštine Žagubica, Poljoprivrednog fakulteta, Zavoda za intelektualnu svojinu i Extensial servica krenulo se u postupak zaštite geografskog porekla koje bi zaštitilo proizvodnju malih proizvodJača i povećalo vrednost njihovih proizvoda. Da bi se zaštitilo georafsko poreklo meda prethodno je urađeno sledeće:

- Obezbeđena je donacija -a u pčelarskoj opremi (700 košnica, centrfuge i topionici) za razvoj pčelarstva na teritoriji Opštine Žagubica,
- Registrovano je Opštinsko udruženje pčelara „Homolje“ Žagubica u cilju objedinjavanja svih pčelara Opštine Žagubica
- Osnovana je Pčelarska zadruga „Homoljemed“- Žagubica sa ciljem da se pčelarima Homolja obezbedi repromaterijal i plasiraju pčelarski proizvodi na tržište pod jednim imenom sa ujednačenim kvalitetom i po što povoljnijoj ceni za pčelare.





Pčelarsku zadrugu je osnovalo 84 pčelara Opštine Žagubica;
- Opština Žagubica je obezbedila prostor za rad i funkcionisanje zadruge


- Urađen je projekat za obezbeđivanje sredstava za Zaštitu geografske oznake porekla Homoljskog meda sa kojim je konkurisano na nekoliko mesta. Sagledavajući ozbiljnost, odlučnost i dalekosežnost pčelarstva, Opština Žagubica donosi odluku da sama finansira preko Opštinskog udruženja pčelara „Homolje“ Žagubica postupak zaštite Homoljskog meda. Inovatori koji su učestvovali u ovoj inovaciji su 10 članova Udruženja pčelara Opštine Žagubica, Dragi Damjanović predsednik Opštine koji je prvi shvatio značaj ovakvog postupka i koji je okupio tim koji je sproveo ovaj postupak. Saradnicima koji su učestvovali u postupku zaštite su prof. Mića Mladenović sa svojim asistentima Slađanom Rašićem i Nenadom Nešićem sa Poljoprivrenog fakulteta iz Beograda koji su uradili Elaborat o tehnlogiji proizvodnje Homoljskog meda, posle čega je zahtev za ustanovljene oznake porekla predat Zavodu za intelektualnu svojinu i uz veliko angažovanje Zavoda i gospodina Zorana Dragojevića postupak zaštite je završen u rekordnom roku.

Dana 25.septembra 2008. godine izdato je Rešenje o Ustanvoljenju imena porekla Homljskog meda Opštini Žagubica. Ohrabreni ovim uspehom u toku 2009.godine Homoljski med je definisao ambalažu i etiketu sa kojom počinje svoj nastup na tržištu.

Na Beogradskom sajmu etno hrane 2009. godine Homoljski med je u kategoriji meda dobio priznanje: Robrna marka Srbije. U toku 2010. godine Homoljski med je osvojio i Veliku zlatnu medalju za kvalitet Homoljskog meda i Zlatnu medalju za inovacije u ambalaži.


U toku 2010. godine pristupilo se Međunarodnoj zaštiti Homoljskog meda po Lisabonskom aražmanu čije su potpisnice 26 zemalja od čega je 8 zemalja EU. Tako da je 08.07.2010. godine Homoljski med postao prvi proizvod iz Srbije sa Međunarodnom zaštitom Geografske oznake porekla.



Zavodu za intelektualnu svojinu podneta je 24.08.2010. godine prijava za nacionalnu zaštitu dizajna ambalaže Homoljskog meda, 03.02.2011. godine podneta je i prijava za Međunarodu zaštitu dizajan po Haškom sporazumu. Danas se uveliko radi na stvaranju uslova za aktiviranje svih potencijala u oblasti pčelarstva .

Pčelari u Braničevu i Podunavlju organizovani su u 11 Udruženja pčelara sa preko 1000 članova koji u proseku imaju preko 30 košnica (LR, DB i dr.) i sa preko 30000 košnica sa godišnjom proizvodnjom koja je prelazi 400.000 kg meda godišnje.


Na prostoru Opštine Žagubica pčelari su organizaovani u tri udruženja:
- Homolje Žagubica sa oko 50 članova u -u,
- Društvo pčelara „Gornjak“ Krepoljin sa oko 30 članova -a,
- Društvo pčelara „Vrelo Mlave Žagubica“ .

Pčelarska zadruga je osnovana sa 84 zadrugara i trenutnu je u sistemu proizvodnje Homoljskog meda uključeno 32 pčelara.

Odlazak ljudi sa sela je izuzetno veliki problem kako Srbije tako i sela Opštine Žagubica, Očekujemo da ćemo stvaranjem uslova za normalan život i rad zadržati poljoprivredne proizvodJače u selima.

Svake godine se u zimskom periodu vrši edukacija pčelara kroz stručne seminare koji su izuzetno posećeni. Osim stručnjaka iz oblasti pčelarstva iz Srbije gostuju i predavači iz Rusije i drugih zemalja.

Sistem proizvodnje Homoljskog meda je zatvoreni stacionarni sistem pčelarenja i isklljučivo se odvija na područiju Homoljskih planina, koje obuhvataju površinu od 960 km2, od čega je pod šumom oko 47,9 % , livade 20,08% i pašnjaci sa 12,7 % što predstavlja izuzetno područje za proizvodnju meda. Biljni pokrivač čini i preko 80 vrsta različitih lekovitih medonosnih biljaka.



Jedno godišnje vrcanje i tradicija homoljskih pčelara upravo je ono po čemu se Homoljski med i razlikuje od drugih. Količine Homoljskog meda su jako male trenutno se godišnje proizvede između 10000 kg i 20000 kg u zavisnosti od vremenskih uslova u toku godine a očekuje se da će se u sledećih 3 do 5 godina proizvodni kapaciteti podići na oko 100000 kg godišnje.

Iz ovog razloga se Homoljski med pakuje isključivo u staklenoj ambalaži od 30 i 250 grama. Ono na čemu radimo je stvaranje uslova za otkup, pakovanje i distribuciju Homoljskog meda i svih ostalih proizvoda na bazi meda i od pčelarstva. Na ovaj način pokazali smo na primeru jednog proizvoda kako kroz udruživanje i dobru ideju može da se postignu izuzetni rezultati.



Bookmark and Share

Mala Pijaca