Zdrava Srbija Instagram

M A T I Č Nj A K


Začinsko i lekovito bilje, 12.06.2013.
Saša Bugarčić

Bookmark and Share



(Melissa officinalis): Priznat i u narodnoj i u konvencionalnoj medicini


Matičnjak je u narodu poznat kao Melisa, limunika, citronela, pčelinja trava. To je višegodišnja, zeljasta biljka, visine 40-100 cm. Stablo joj je uspravno, pri osnovi malo položeno i sa razgranatim korenčićima.


Listovi su jajasto-srcastog oblika, po obodu tupo reckasti sa kratkim peteljkama, naspramno raspoređeni. Lice lista je tamno zelene boje, po površini hrapavo i malo dlakavo, dok je naličje svetlije sa puno sitnih žlezda.


Cvetovi se javljaju u pazuhu listova i obično su bledo žuti ili beli. Čitava biljka ima prijatan miris, sličan limunu, a ukus je aromatičan.


Kao droga koristi se osušeno lišće matičnjaka koje se bere ili kosi neposredno pred cvetanje biljke, jer tada ima najveću lekovitu vrednost, tj. najviše etarskog ulja. Najvažniji sastojci matičnjaka su etarsko ulje (0,01-0,1%), kamfor, tanine, gorke materije, citral, hlorofil, smole i gume.




Univerzalni čaj za sve spomenute tegobe

Šaku svežeg lišća matičnjaka preliti sa 1/2l ključale vode, poklopiti i posle 2 sata procediti i zasladiti kašikom meda. Piti posle jela. Maloj deci davati šoljicu čaja kad ih boli stomak.



Višenamenski čaj od suvog lišća

Za ovaj čaj potrebno je 2 kašike suvog lišća, 1/2l vode i med. Lišće preliti mlakom vodom, na laganoj vatri zagrevati i čim voda proključa procediti. Pomoći će kod nesanice, nervoze srčanog mišića i kod nemira. Pije se 3 puta na dan po 1 šoljica čaja zaslađenog medom.



Čaj protiv herpesa

2-4 kašike lista matičnjaka preliti šoljicom vrele vode, poklopiti i nakon 10 minuta procediti. Tamponima od vate umočenim u čaj namakati i ispirati herpesom zahvaćene površine tela,nekoliko puta tokom dana.



Čaj za pročišćavanje krvi

Potrebno je 70g lišća matičnjaka, 20g ploda morača i 10g slatkog korena. Sve dobro izmešati i od te mešavine uzeti 1 kašiku mešavine za pripremanje čaja na uobičajeni način. Pije se 1-2 šoljice čaja pre doručka.



Tinkture matičnjaka

U litarsku flašu staviti osušeno lišće do 1/3 visine, a do vrha naliti rakiju, ili konjak jačine 40-50 stepeni. Flašu dobro zatvoriti i ostaviti 6-8 nedelja, posle toga procediti i koristiti na sledeći način. Uzimati dnevno 3-4 puta 20-30 kapi na kocki šećera. Koristi se za stišavanje bolova u želucu, smanjenje napetosti i glavobolje. Smiruje rad srca, smanjuje osećanje umora i zujanje u ušima.



Matičnjak u vinu

Lišće matičnjaka kuvano 5 minuta u 200ml belog vina smatra se univerzalnim lekom.
U litar belog vina staviti 32g lišća matičnjaka i 4 kašike meda. Kuvati 10 minuta. Procediti i piti svaki sat po 1 kašiku ili svaka 2 sata po 2 kašike tog vina. Uklanja lupanje srca, slabost srca, nesvesticu, strah, grčenje živaca i zujanje u ušima.

Potrebno je 70 g listova sveže biljke, 1 l domaćeg belog vina i kašika meda. Sveže lišće preliti vinom, poklopiti i ostaviti 24 sata na temperaturi 30-40 stepeni. Vino procediti, sipati u flašu i dodati med. Flašu dobro protresti da se med otopi i pomeša sa vinom. Čuvati na tamnom i hladnom mestu. Ljudi koji pate od psihičke i fizičke iscrpljenosti i koji su bezvoljni treba da popiju po 2 čašice tog vina.



Matičnjak u ulju

U bocu se stavi do 1/3 njene visine sveže lišće matičnjaka i prelije maslinovim uljem. Flaša se zatvori tamponom od vate i ostavi na toplom 4-6 nedelja, zatim se procedi i koristi za masažu protiv reume i oduzetosti udova.



Matičnjak kao aromatična i začinska biljka

Listovi matičnjaka koriste se kao začin za supe, obične i voćne salate, sosove, marinade i kolače. Listove matičnjaka ne treba kuvati da ne bi izgubili miris. Dodaju se pri kraju kuvanja, ali se mora voditi računa o količini, jer u većim količinama matičnjak može biti toksičan. Koristi se i za pripremu jela od ribe.



U mnogim zemljama matičnjak se koristi kao bezalkoholni napitak sa limunom i sa sokovima od višanja i ribizli. Zbog svog mirisa koji podseća na miris limuna matičnjak se može koristiti i umesto limuna.



Napitak s matičnjakom

U sok od 1/2 limuna, pomorandže i jednog grejpfruta, kašike konjaka i šećernog sirupa dodati 4 lista matičnjaka. Sve dobro promešati i sipati u čašu u koju se stavi kocka leda.



Matičnjak u kozmetici

Etarsko ulje matičnjaka dobija se destilacijom. Koristi se u kozmetičkoj industriji za izradu preparata za negu tela. Primenjuje se i u fito kozmetici pošto deluje umirujuće i osvežavajuće.

Za uklanjanje crvenila na koži koristi se čaj napravljen od 10 g matičnjaka i 200 ml vode. Posle 10 minuta čaj se procedi i uzme tri kašike čaja i pomeša sa 1 pavlakom i nanosi na lice. Posle 20 minuta lice se ispere preostalom količinom čaja.
Lišće matičnjaka koristi se i za mirisne kupke. Kupka osvežava, umiruje i opušta kod nervoze i nesanice i neguje i blago čisti kožu. Koristi se i za izradu tonika za osvežavanje kože lica.



Zbog izuzetne lekovitosti i široke primene:
MATIČNjAK JE NEOPHODAN U SVAKOM DOMAĆINSTVU



Matičnjak se koristi za spravljanje čajeva, melema, tinktura, ulja u kozmetici i kulinarstvu. Upotreba matičnjaka u narodnoj i konvencionalnoj medicini je višestruka. Koristi se za umirenje, kod neuralgija, neurostenije i histerije, kod jakih bolova u želucu, posle stresa, kod migrene i iznenadne i jake glavobolje, jakog lupanja srca i vrtoglavica i za smanjenje povraćanja kod trudnica. Ublažava asmatične napade i napade tahikardije, zaustavlja bol u području srca. Matičnjak ima lekovito svojstvo u otklanjanu kožnog osipa, zarastanje rana i otklanjanja menstrualnih tegoba. Koristi se i za umanjenje reumatičnih tegoba.




Mirjana Đorđević, dipl. ing.



Bookmark and Share

Mala Pijaca