KLEKA - venja, smreka, smrika ( Juniperus communis l. fam. Cupressaceae ) je zimzelen žbun ili drvo, do 1,2 m visoko. Listovi linearni, bodljikavi, po 3 u pršljenu, na licu sa uzdužnom belom trakom stominih otvora. Dvodomi, izuzetno jednodomi. Muški i ženski cvetovi raspoređeni u pazuhu listova.
Posle oplodnje iz ženskih cvetova se razvija sočna šišarica, bobica, koja sazreva u drugoj godini, u jesen. Zrela bobica je tamnopla ve boje sa voštanom prevlakom. Cveta od aprila do juna, plodonosi u jesen naredne godine.Raste u regionu hrastovih šuma i šibljaka, ali se javlja i na acidofilni višim predelima.
Koristi se plod ( Juniperi fructus ), a naša farmakopeja obrađuje i etarsko ulje ( J. aetheroleum ) , mada se koriste i drugi delovi biljke. Plod se prikuplja kada je zreo, otresanjem. Suši se na promajnim mestima, uz često lopatanje, ili u sušnici na temperaturi do 30 S. Podložan je brzoj fermentaciji. Plodovi su vrlo aromatičnog mirisa, naročito kada su zdrobljeni, slatkog i balzamičnog ukusa, kasnije slabo gorkog. Kleka je diuretik, antiseptik, karminativ, stomahik i antireumatik. Pinen i druge komponente iz etarskog ulja nadražuju sluzokožu bubrega i povećavaju diurezu. Spolja se koristi kao sredstvo za nadraživanje kože i kod reumatskih oboljenja. Plod kleke otklanja gorušicu, podrigivanje i teškoće u varenju, pa je često upotrebljavan u prehrambenoj i likerskoj industriji.
Pripremanje čaja:
2g zdrobljenih plodova preliti sa 150 ml proključale vode, ostaviti da odstoji 10 minuta i procediti. U toku dana popiti 3-4 šolje čaja.
Kupke se pripremaju od 100-200 g droge na 1 kadu.
Alkoholatura se priprema od zdrobljenih plodova kleke i alkohola ili dobre rakije u odnosu 1:5, nakon 8 dana sadržaj procediti. U toku dana uzimati 3 puta po 1 kašičicu, za lakše izmokravanje. Trudnicama se ne preporučuje jer može izazvati kontrakcije materice.
Preuzeto iz "Naše neškodljive lekovite biljke" - Dr Vlastimir Stamenković
dipl.ing.polj. Mirjana Petrović
SAVETI PLUS
* Sos od bobica kleke slaže sa jelima od mesa divljači (prepelica, fazan, zec, srna), ali i sa teletinom i drugim vrstama mesa.
* Beru se samo zrele (tamnplave) bobice kleke.
* U Švedskoj se pravi pivo sa bobicama kleke i smatra se veoma zdravim.
PAŽNjA U većim dozama kleka može da iritira mokraćne puteve.
NARODNA MEDICINA
diuretički čajevi
* Pomešajte po 25 g bobica kleke, korena zečjeg trna, šipurka i sitnice, pa kašiku mešavine poparite sa 2 dl ključale vode, sačekajte 2 sata i pijte 3 puta dnevno pre jela.
* Pomešajte po 25 g klekinja i peršunovog ploda i po 10 g peteljki višanja, zove, ploda anisa, morača i kima, pa kašiku mešavine poparite sa 2 dl ključale vode, sačekajte 2 sata i pijte 3 puta dnevno pre jela.
* Pomešajte po 25 g klekinja, rastavića, Zubac i iđirota, pa kašiku mešavine poparite sa 2 dl ključale vode, sačekajte 2 sata i pijte 3 puta dnevno pre jela.
(Dr Jovan Tucakov, "Lečenje biljem")
RECEPT
Kiseli kupus s jabukama
- 750 g kiselog kupusa
- 1 velika kisela jabuka
- lovorov list
- bobice kleke
* Isecite listove kiselog kupusa, pomašajte sa komadićima jabuke, dodajte lovorov list i nekoliko bobica kleke, poklopite posudu i dinstajte 30 minuta na tihoj vatri.