Zdrava Srbija Instagram

Nana - Menta


Začinsko i lekovito bilje, 30.01.2013.
Saša Bugarčić

Bookmark and Share




Droga: , , ,


Kako je prepoznati?


Nana je višegodišnja zeljasta biljka,visine stabla od 30-100cm. Stablo je jako razvijeno, četvorougaono, crvenkaste boje,prekriveno dlačicama. Ima jako razvijene stolone,u velikom broju iz kojih se razvijaju nova stabla.Listovi su duguljasto-ovalni,na vrhu zašiljeni a po obodu nazubljeni. Listovi su naspramni,sa lica tamnozeleni a sa naličja svetliji,lisne drške su ljubičastocrvene a listovi su prekriveni dlačicama. Cvetovi su ružičasti skupljeni u klasaste cvasti,cveta od jula do septembra. Plod je orašica a seme je sterilno te se razmnožava isključivo stolonima. Može se naći kao samonikla i kao gajena forma.



Šta se kod nane koristi kao droga?

List- list nane se bere kada se jedna trećina cvetova otvorila,po lepom i sunčanom vremenu jer tada ima najveći sadržaj etarskog ulja. Kod prve berbe cela biljka se kosi na 5 cm visine, zatim se ostavi 3-5 sati na njivi da se prosuši,nakon toga se list ručno odvaja od biljke i nosi u sušnicu na sušenje. Sušenje se vrši na 40-45 . Ako nemamo sušnicu suši se prirodno ispod nadstrešice sa jakom promajom 4-6 dana. Suv list nane je tamnozelen,karakterističnog mirisa na mentol,ukusa koji hladi i pali.Pod prstima je list hartijast. Ima široku primenu u farmaciji i parfimeriji. Koristi se kao stomahik i blag sedativ. Kod drugog otkosa postupak je isti s tom razlikom što se nana kosi na 10 cm visine. Ostatak biljke (stablo,grančice i cvetovi) služe za dobijanje etarskog ulja.


Herba ( nadzemni zeljasti deo biljke u cvetu)- postupak je potpuno isti kao kod berbe listova,samo što se suše svi delovi. Osušeni delovi biljke su pod prstima krti. List i herba se pakuju u i čuvaju na suvim i promajnim mestima.


Etarsko ulje- dobija se od grančica u cvetu.Postupak košenja i sušenja je isti kao kod lista i herbe. Etarsko ulje se dobija destilacijom pomoću vodene pare. Dobijena tečnost je žućkasta lako pokretljiva,karakterističnog mirisa na mentol,ukusa koji hladi i pali. Ako ulje sadrži 48 % mentola i 4 % ekstrahovanog vezanog mentola smatra se izuzetno kvalitetnim. Ekstrakcija se vrši sirćetom i izovalerijanskom kiselinom.Ima široku primenu,između ostalog koristi se i kao antiseptik.


Kako se gaji?

Plodored- gaji se obavezno u plodoredu,na isto mesto se vraća nakon 5-7 godina

Zemljište- najbolje uspeva na strukturnim,plodnim zemljištima,sa dosta vlage koja su osunčana i zaklonjena od vetra

Predusev- dobri su joj predusevi i strna žita i okopavine

Obrada zemljišta- pod oranje uneti 30 stajnjaka,zatim orati na 25-30 cm,po oranju rasturiti mineralno đubrivo i to 120 i 150 . koristiti u prihrani tokom vegetacije u količini od 150

Sadnja- za sadnju se koriste jednogodišnji stoloni,sadnja se obavlja u jesen sredinom oktobra do prve polovine novembra. Sadi se u redove 70cm x 15cm. Za sadnju treba upotrebiti 1500 stolona/. Zemlja se zagrće u jesen.

Mere nege- od mera nege primenjuju se :
razbijanje pokorice,
okopavanje,
prihranjivanje,
plevljenje i
navodnjavanje.

Najveće zahteve za vodom ima u fazi granjanja i cvetanja,kao i posle prvog košenja. Prve godine se prihranjuje isključivo azotom, a naredne sa u odnosu 1:0,7:1.

Žetva- prvi otkos se vrši kada se pojavi 1/3 cvasti,drugi u septembru,a ako su jeseni suve može se kositi i treći put.Ako se kvalitetno odrade agrotehničke mere može dati sledeće prinose: 2,5 t/ha suvog lista,5 t/ha suve herbe i 40 etarskog ulja.

Pakovanje i čuvanje - list i herba se pakuju i čuvaju u papirnim kesama ili jutenim vrećama dok se etarsko ulje čuva u bocama od tamnog stakla ili u metalnim kantama. Čuvaju se na suvom i promajnom mestu.Rok trajanja ovih droga je do 1 godine.

Dipl.ing polj. Vladica Gavrilović



Bookmark and Share

Mala Pijaca