Zdrava Srbija Instagram

Малина


Воћарство, 02.09.2013.
Саша Бугарчић

Bookmark and Share


Малина (лат. Rubus idaeus ) је зељаста биљка из породице ружа. Верује се да је малина пореклом из Јужне Азије и да је толико стара да су је јели и пећински људи. Током многих векова цењена је као лековита биљка. Стари Грци приписивали су јој моћ подстицања плодности, у коју су сврху више користили њене листове него плодове. Међутим, очаравајући укус плода малине најзаслужнији је за њен данашњи статус врхунски популарног воћа.




Састав и лековитост малине

Малина је богата антиоксидансима. 100 грама плодова малине даје 44% дневне препоручене количине витамина C. Садржи и ресвератрол , који успорава старење, те висок удео елагичне киселине, која делује антиканцерогено. У њеном саставу су и влакна, фолна киселина, витамин К, витамин Е5, манган, магнезијум, бакар, калијум и омега 3 масне киселине. Редовна конзумација уlепшава тен, јача косу, побољшава здравље пробавног и кардиоваскуларног система, оснажује имунитет и штити од упала. Малина смањује деловање слободних радикала те штити од рака дебелог црева, дојке, материце, једњака и простате. Фитонутријенти у малини спречавају ширење ћелија рака те их подстичу на апоптозу, односно самоуништење.




Спречава дебљање и дијабетес

Кетони у малини заслужни су за контролу глукозе у крви те помажу у спречавању гојазности и дијабетеса.Кетони подстичу метаболизам масти, смањују масне наслаге и спречавају болести везане уз гојазност.У истраживањима, људи који су конзумирали храну с високим уделом масноћа, уз конзумацију кетона малине нису добијали на тежини. Уносом малине активира се хормон адипонектин, од чијег недостатка пате људи са дијабетесом типа 2. Адипонектин враћа равнотежу у крви, смањује ризик од срчаног удара и болести које прате дијабетес типа 2.





Највиши природни заштитни фактор

Уље семенки чилеанске малине посебно је, јер садржи високе разине омега 3 и омега 6 есенцијалних масних киселина и витамина Е. Захваљујући њима одлично штити кожу од јаког сунца. Процењује се да је заштитни фактор (SPF) овог уља између 28 и 50 , зависно о условима узгоја. Може се користити не само као заштита од сунца, него и за третирање бора, стрија, екцема, дерматитиса и уопштено свих упалних стања коже.
Веома је стабилно те се може наносити самостално или додавати у козметичке препарате.





Лековитост листа малине

Плодови малине изванредно су укусни и здрави, али лековитост листова много је већа од плодова.
Малину називају и женском биљком јер лечи многе тегобе женских органа. Чај од листова помаже код менструалних грчева, јаких крварења и исцетка. Може се пити пре, током и након порођаја.
Редовно конзумирање чаја од листова малине током трудноће јача и тонизира материцу, спречава побачај, помаже током порођаја и спречава јако крварење након порода. Након порођаја убрзава опоравак материце и подстиче стварање млека. С конзумирањем овог чаја почните од трећег месеца трудноће. Пијте 2-3 шољице на дан. Чај се користи и за јачање десни, дезинфекцију крајника, спречавање дечјих пролива и код очних обољења. Припрема чаја: кашичицу листа малине прелијте са шољицом вруће воде. Пијте топло.
Напомена: Чај од лишћа малине не препоручује се ако сте у претходној трудноћи имали побачај или ако су трудови трајали мање од три сата.




Лековито деловање малине:

спречава гојазност
регулише ниво шећера у крви
смањује деловање слободних радикала
пружа заштиту од сунца
смирује кожне тегобе
помаже код женских болести
оснажује имунитет
штити од болести срца и крвних судова
снижава високу температуру





Сирће од малине за скидање температуре

Помешајте литру природног јабуковог сирћета са 500 грама изгњечених малина. Оставите 10 дана на топлом месту и процедите. У случају грознице разредите две кашичице сирћета од малине у чаши воде и пијте неколико пута на дан.





Малина у кулинарству

Сезона малина почиње у јуну. Малине је најбоље јести свеже, но можете их користити и за припрему пекмеза, сокова, сладоледа, колача, слатких сосова итд. Малине такође можете сушити или замрзавати.
Свеже малине употребите у року од два дана. Чувајте их у фрижидеру. Малине се обично беру ручно, због тога није потребно прање водом - довољно је одстранити комадиће лишћа. Прањем у води малина губи своју структуру и арому. Ако сте у прилици, предност дајте дивљим или органски узгајаним малинама.




Ивана Драгица
http://alternativa-za-vas.com/


Bookmark and Share

Mala Pijaca