Крушка као веома цењено и поштовано воће има дугу историју коришћења у људској исхрани. Сматрана је "даром богова" и симболом луксуза, а данас има широку примену не само у свежем стању или у облику карактеристичних производа од воћа, већ крушке одлично пристају и као додатак разним јелима од дивљачи или других врста меса.
Крушке припадају породици ружа, а сродне воћне врсте као јабука и дуња разликују се по томе што крушке садрже мање киселина, више пектинских материја, сочније су те их те особине чине примамљивијим воћем.
Крушке су добар извор дијеталних влакана, која су од пресудног значаја за пробавно-дигестивни тракт, а због њиховог директног утицаја на регулисање нивоа холестерола у крви, сматрају се изузетно важним у спречавању обољења кардиоваскуларног система.
Једна од изузетних особина крушака је та што садрже антиоксидансе, пре свега витамин C, који смањује штетно дејство слободних радикала и на тај начин јачају имунитет организма.
Крушке се препоручују као хипоалергена храна, па у време појаве највећег броја алергија сматра се да је међу првим воћним врстама треба увести у исхрану мале деце.
Енергетска вредност 100g свежих крушака износи 58кcal, односно 242КЈ, од тога свега 0,1% су масти, што их чини нискокалоричном храном. Међутим крушке су богате угљеним хидратима, око 15% и зато су добар извор енергије, али оно што их издваја је да поред фруктозе, садрже и левулозу која је прикладна за дијабетичаре.
Крушке су богати извори минерала као што су: магнезијум, калијум,фосфор, калцијум, натријум, гвожђе и сумпор.
Од витамина најзаступљенији је већ поменути витамин C, али присутни су у незанемарљивим количинама и витамини групе B, витамини А и Е.
Плодови крушке су препуни хранљивих и корисних састојака за наше здравље и што се ретко за коју хранљиву намирницу може рећи слатко и корисно.
Ана Ђорђевић, дипл. инг. прехрамбене технологије