У постојбини, плодови се убрајају у деликатесно воће. Месо је бело, желатинозна и слатко, с црним семенкама величине око центиметар. Воћка не бира земљиште, али јој највише одговарају плодна, растресита и оцедити.
Кинески плави краставац, плави прсти, чаробни пасуљ или плаво дугуљасто воће, ретко се среће код нас. На истоку је омиљена посластица, посебно у Кини, одакле потиче. Расте као листопадни или полулистопадни жбун и до четири метра у висину.
Плодови плавосиве боје подсећају на махуне боба, дуги су око десет а широки два до ти центиметра. Сазревају у октобру. Месо је бело, желатинозна и слатко, с црним семенкама величине око центиметар.
Декоративном изгледу дрвета доприносе велики перасто сложени листови необичне плавозелене боје, дужине 60-90 центиметара. Цветови су звонасти, жутозелени, пречника 3-6 центиметара, груписани у цвасти дуге и до пола метра. Цвета од маја до јуна.
Воћка не бира земљиште, али јој највише одговарају плодна, растресита и оцедити. Воли сунчане положаје, мада успева иу полусенци. Највише јој сметају хладни ветрови те је треба садити на заклоњеним местима. Младе биљке су отпорне на мраз и могу да издрже -15°C а старије -23 °C.
Не захтева посебну негу. Тло око воћке се редовно обрађује, ђубри и наводњава. Вода је потребна и након резидбе. Толерантан је према болестима и штеточинама.
Кинески плави краставац је најдекоративнији у јесен, када плодови добијају карактеристичну плаву боју, а лишће пожути. У постојбини, плодови се убрајају у деликатесно воће. Лековитост још није детаљније проучена.