Zdrava Srbija Instagram

Дрењина


Воћарство, 06.04.2013.
Саша Бугарчић

Bookmark and Share


Други називи: бела свибовина, дренак, дренић, дренка, дреновина, дрењ, дријен, дријенак, дриника, дрин, дриновина, дрњулић, жути дренак, курослипник, румени дрен, тврди дријен, црвени дријенак.

Плод дрена народ назива: дренка, дрењина, дрењула.

Латински назив: Cornus mas .


Дрен је листопадни грм или ниско дрво, до 8 m висине, са заобљеном густом крошњом. Младе гранчице су зеленкастосмеђе и већином фино длакаве. Листови су наспрамни, јајасти, са дугачко извученим врховима. Цветови су жути. Јављају се рано, пре листања, сакупљени у штитасте цвасти, правилни су и четворочлани. Цвета у фебруару и марту. Жутим цветом окићене крошње дрена украсе природу у то време .

Расте свуда, а највише по сувим, сунчаним, каменитим странама светлих листопадних шума заједно са другим грмљем и шибљем .

Узгаја се и у вртовима и парковима због лепих жутих цветова и јестивих плодова, корисно је узгајати га у близини пчелињака. Најбоље успева на кречњачким топлим и сувим стаништима. Задовољава се и плитким земљиштем.

Опоре (танини) и полиуронске (пектини) материје повољно делују на слузницу црева, због чега се сок, пекмез, чај и други производи справљени од зрелих дрењина дају као врло пријатан лек за лечење пролива и других обољења органа за варење. Сличног је дејства и кора.

Слатко, компот, џем и поготово сок од зрелих дрењина су једна од најпријатнијих посластица а истовремено су и лек који свако радо узима. Штета је што се код нас дрењине мало користе.




Сок од дрењина


За припрему сока од дрењина, отприлике 7 литара, потребно вам је

3 kg дрењина
5 l воде
Шећер
Штапић ваниле


Дрењине оставити да одстоје неко време све док не постану мекане. Потом их скувати у води. Време кувања није одређено већ је потребно проверити да ли су дрењине добро скуване. Када буду добро куване, сок који је настао треба процедити кроз крпу. Из куваних дрењина треба исцедити сок а као најефективније средство за то предлажем руке. Потом и тај сок додати остатку процеђеног сока и пустити да кува. Када прокува додајете шећер. На литру сока додаје се килограм шећера али саветујем да то оцените сами у зависности од тога да ли су дрењине слађе или не. У случају да су слађе додајте мање шећера.

Наставите са кувањем све док се шећер не истопи. У току кувања на површини ће се појављивати беличаста пена коју обавезно треба скидати кашиком са сока. По жељи можете ставити и штапић ваниле да се кува неколико минута пре краја. Врућ сок треба сипати у претходно загрејане стаклене флаше и потом га пустити да одстоји 24 часа. Флаше умотати у дебљу крпу. Приликом послуживања сок разблажити водом.





Слатко од дрењина


Ако волите слаткише онда вам савјетујем да направите један заиста укусан и здрав слаткиш.

Потребно је:

1 kg шећера
1 dl воде
1 kg дрењина


У шерпи за кување ушпинујте шећер са мало воде, да добијете сируп. У тако ушпинован шећер потом додате дрењине. Док се дрењине буду кувале, на површини ће се појавити пена коју треба скидати кашиком. Слатко треба кувати 20 минута. Када слатко буде готово, сипати док је вруће у претходно загрeјане, мање тегле и замотати дебљом крпом. Од поменуте количине састојака добићете од 1-1,5кг слатког од дрењина.

Наше баке говориле су да се ујутро, пре доручка, поједу две до три кашичице слатког од дрењина и попије хладна чаша воде. Док будете уживали у овој посластици, водите рачуна јер се у дрењинама крије коштица.





Пекмез од дрењина


За домаћи пекмез од дрењина потребно вам је:
дрењине
вода
шећер

Зреле дрењине очистити, опрати, налити врелом водом и оставити 5 мин. да стоје. Извадити их из воде, пропасирати, ставити у шерпу и преко нанети шећер. На 1 kg пасираних дрењина стави се 1 kg шећера. Кувати 3 сата на умереној температури уз непрестано мешање. Кувати док се масе не згусне. Још врућ пекмез сипати у чисте и топле тегле, ставити у топлу рерну (100°C) око 15 мин. Тегле повезати целофаном или херметичким затварачима и оставити на суво место.





Ракија од Дрењина


Дрењина, изузетно занимљиво воће, па и за производњу ракије. Та ракија у старту носи причу у складу са оном народном “Здрав ко дрен“. Народна није случајна, то је воће којем не треба никаква заштита од болести и штетника, изузетно погодно за еколошки узгој. Воће толико богато разноврсним аромама, а уз све то оригиналне композиције елемената за врхунску ракију. У складу са хемијским саставом плода ракија врхунског квалитета би се могла добити уз минимално поштовање доле наведеног.

- Берба, искључиво у пуној зрелости и презрелости, када плодови сами опадају или се биљка лагано протресе свака три дана, због количине хексанола.

-Пасирање и одвајање кошпице.

-Пресовање и стављање сока на врење обавити након што пасирано воће стављено у каце тако одлежи у контакту са ваздухом у трајању од 24 сата, због оксидације танина.

- Ферментација је анаеробна, у затвореној посуди (без додавања шећера, икаквих квасаца, хране и киселина) на што нижој могућој температури. У току ферментације формираће се капа на врху. Никако је не мешати нити скидати у првих седам дана, док траје нешто бурније врење. Када капа добије тамнију боју или постане компактнија, односно тврђа, извршити претакање како би се наставила ферментација нешто слабијег интензитета. Ферментација би у потпуности требала завршити за 5 до 6 недеља, ако је температура нижа онда нешто и дуже.

- Претакање обавити пажљиво у тренутку, након седам до десет дана од стављања на врење, када је испод капе доста бистрији мошт у односу на онај што је стављен на врење. Претакање урадити тако да капа (клобук) и талог са дна каце остане непреточен, уз што мањи контакт мошта са ваздухом.

- Дестилација, стриктним раздвајањем прве и друге дестилације уз појачано одвајање првенца због изражене количине ацеталдехида који настаје ферментацијом дрењка. Коначно прикупљање ракије прекинути када у прихватној посуди буде минимално 65% алкохола. Ова граница се помера у зависности од квалитета дрењка, односно количини присутног шећера у воћу. На нашим просторима то би лако могло да буде између 9% и 10% па и више.

- Преостали део је стандардан, као и за остале ракије.



Ликер од дрењина


1kg дрењина
1 l воде
1kg шећера
1 ванилин штапић
0,5 l рума

Ликер од дрењина је једноставан за направити, и вјерујем да ће га свако с мераком пробати. Потребан је 1 kg дрењака, који се опере и стави да кува са 1l воде и 1 kg шећера и још се дода један штапић ваниле, па се све кува око пола сата, тачније док дрењине не побеле.

Онда се још док је врело оцеди добијени сируп, па се у њега дода 1/2 l рума.
Све се промеша и сипа у топле чисте боце, можете мада није обавезно у боцу сипати и неколико бобица дрењина, боца ће лепше изгледати, а и супер је кад вам у чашу упадне који дрењак, па сте и питање декорације пребринули…


Bookmark and Share

Mala Pijaca