Постоји више начина да се спречи или смањи појава пуцања плодова, као што су:
- избор сорти,
- физичко уклањање воде са плодова,
- остављање заштитних покривача изнад стабала,
- прскање различитим хемијским једињењима (минералне соли, антитранспиранти, оквашивачи, фитохормони и др).
Избор сорти
Један од начина за смањење штете од пуцања плодова је избор сорти које су мање склоне овој појави. Иако не постоје сорте које су потпуно отпорне на пуцање плода, ипак се избором мање осетљивих сорти могу знатно умањити штете. У циљу смањења ризика од великог губитка приноса, препоручује се гајење више сорти у једном засаду.
Физичко уклањање воде са плодова
Пуцање плодова се може смањити ако се након кише одстрани вода са плодова. Најједноставнији а уједно и најмање ефикасан начин је стресање воде са стабала,које се код млађих стабала може обавити ручно. Други начин је коришћење атомизера који дувањем ваздуха врше одстрањивање воде са плодова.
Покривање засада
Најефикаснија, али и најскупља метода са смањење пуцања плодова је постављање покровних конструкција за заштиту од кише, које се састоје од стубова, жице и пластичне фолиjе. Иако се добијају добри резултати у погледу приноса и квалитета плода, појављују се и неки нежељени ефекти.
Температура испод оваквих покривача је сувише висока, што доводи до појаве ожеготина на листовима. Повећана је влажност ваздуха што утиче на већи ризик од појаве гљивичних болести. Ови проблеми се могу решити покривањем стабала само са горње стране, док су бочне стране непокривене у циљу омогућавања слободне циркулације ваздуха.
У новије време заштита од пуцања плодова се комбинује са заштитом од града. Мреже за заштиту од кише утичу на раније сазревање и смањење чврстоће плодова трешње.
Хемијско третирање стабала
Пуцање плодова се може смањити третирањем стабала минералним солима (калцијума, алуминијума, бакра, гвожђа, бора и др.), антитранспирантима, оквашивачима, биљним регулаторима раста и другим једињењима.
- Минералне соли
За хемијско третирање стабала трешње у циљу спречавања пуцања плодова нејчешће се користе једињења калцијума и то углавном хлорид, а ређе хидроксид, нитрат или ацетат. Калцијум утиче на ојачавање ћелијског зида (посебно ћелија епидермиса), на смањење разлике у осмотском потенцијалу између воде на површини покожице и ћелијског сока плода,као и на смањење пропустљивости кутикуле за воду.
За спречавање пуцања плодова трешње највише се користи прскање стабала са калцијум - хлоридом у концентрацији 0,35-1%. Прскања треба да почну 3 - 4 недеље пре очекиваног времена бербе у интервалима од недељу дана.
Недостатак примене минералних соли у спречавању пуцања плодова је у томе што оне остављају непожељне остатке на плодовима, тако да је потребно обавити прање плодова пре њихове продаје. Поред тога, неке од њих могу да изазову фитотоксичне ефекте на листовима.
- Антитранспиранти након прскања прекривају покожицу плода у виду филма. Они спречавају улазак воде у плод, али истовремено спречавају и одавање воде транспирацијом.
- Оквашивачи су једињења која смањују површински напон течности. Нанети на покожицу плода,они утичу на разбијање капљица воде и формирање танког слоја преко целе површине плода. То омогућава брже испаравање, а тиме и мању апсорпцију воде од стране плода.
Дејан Јоцић, дипл.инг.