Zdrava Srbija Instagram

ПРИРОДНО


Сточарство, 01.04.2013.
Саша Бугарчић

Bookmark and Share


Задњих година у нашем сточарству се одомаћила понуда и, нешто мања употреба "пробиотичких препарата" чији је циљ да се смањи употреба антибиотика у исхрани грла, тако да сточарски производи за исхрану људи буду ослобођени штетних хемијских остатака-резидуа. Као резултат добијамо повећање млечности, телесне масе, отпорности животиња, боље искоришћење хранљивих материја, квалитетније производе сточарства и еколошки бољу околину.


Ови препарати су врло скупи у малопродаји и примењују се од 0,1-0,3% у крмним смешама.


У исто време, у исхрани свиња и живине користе се јефтини, класични сточни квасац, сличних особина у коли чини од 1-3 па чак и 5% у смешама.


Најновија, научна истраживања у исхрани крмача и одбијене прасади, показују да је могуће врло успешно користити хидролизовани пиварски квасац у количини од 0,1-0,3% ( 0,2% од 21-42 дана живота, 0,1-0,3% од 42-70 дана и 0,15% за крмаче једну недељу пред прашење и током лактације). Код оваквог начина храњења одбијена прасад имају за 70% мању појаву пролива у односу на прасад храњену смешом са антибиотиком.


За ситнију свињарску и живинарску производњу интересантно је давање грлима кукурузне прекрупе која је инокулисана свежим пекарским квасцем.

Размутите 50 гр. пекарског квасца у два литра воде, уз додатак две до три супене кашике шећера и оставите пола сата да почне ферментација (када се површина течности запени). Потом сипате ову течност у 10 kg. кукурузне прекрупе, сипате још мало млаке воде и добро измешате, оставите до следећег јутра да ферментише а онда дајете свињама и живини. Ова количина је довољна за 25 крмача или 100 товљеника или 1000 кока носиља. Учесталост давања ове хране грлима, одредиће сам сточар према стеченом искуству.


Јабуково сирће у превенцији и лечењу болести код говеда код нас је мање проучавано и, готово непознато. Проучавања су вршена у Америци неколико деценија и на основу њих се дошло до сазнања да јабуково сирће спречава више проблема у говедарству и то:

- акутни и хронични маститис
- јаловост
- бруцелозу
- слабу потентност бикова
- дуго и тешко тељење
- запаљење зглобова
- подложност назебима
- парализу грла због млечне грознице
- неуједначену телад у стаду
- слабост телади



Кравама треба давати, уз храну, по 50 g. јабуковог сирћета, два пута дневно. Током стеоности давати, уз два дневна оброка, по 60 g. сирћета до тељења. После три месеца стеоности, три пута недељно, грлу треба давати, у горе наведену количину сирћета, три капи посебно раствореног јода (растворити 5% елементарног јода у 1% раствору калијум јодида). Последњих петнаест дана пред тељење, грлима давати ову мешавину два пута дневно уз осталу храну.


Повећање количине млека у овим проучавањима иде од 2000-2500 литара млека у лактацији, јалових грла готово да нема, нема маститиса а бактериолошка исправност млека овако третираних грла је врло изражена.


У живинарству, на 100 литара воде за напајање, треба сипати 1 литар домаћег јабуковог сирћета са око 4% укупних киселина.


У овчарству и козарству, треба што чешће, у напоју давати по једну кафену шољицу јабуковог сирћета по грлу.


Када је у питању сигурност овог третмана, у обзир треба узети чињеницу да домаће јабуково сирће сигурно није отровно као и да ће грло одбити да узима храну уколико му сирће не треба или је количина предозирана.


Неђељко Пиповић, дип. инг. сточарства


Bookmark and Share

Mala Pijaca