У односу на говеђе ђубриво, овчије ђубриво садржи више органских материја. Скоро дупло више азота, исту количину фосфора, више калијума и више калцијума.
Количина ђубрива која се добија од једне овце у току године износи 500-600кг. а по једном јагњету око 100 кг. и то у условима када је количина простирке осредња. На количину ђубрива коју производе овце утиче више фактора, а они су: услови држања, количина и врста простирке, величина, старост грла и сл.
Утврђено је да 50% суве хране коју стока поједе иде у ђубриво, од тога 6% у мокраћи. Постоји и формула по којој се одређује производња свежег стајњака.
Количина свежег стајњака једнака је количини суве материје подељено са 2 и то се сабере количином простирке помножено се 4. Ова формула, која се и данас употребљава, почива на претпоставци да у ђубриву има 75% воде и 25% суве материје. Временом, свеже ђубриво испаравањем изгуби 70% тежине, те се количина зрелог ђубрива израчунава множењем количине свежег ђубрива коефицијентом 0,7.
Код оваца као и код других врста домаћих животиња, које дужи временски период проведу на пашњацима веома је тешко утврдити стварну количину ђубрета.
Билал Таић, дипл. инг.