Zdrava Srbija Instagram

Домаће расе коза.


Сточарство, 22.01.2013.
Саша Бугарчић

Bookmark and Share


У нашој земљи гаје се 6 раса коза и то:
- домаћа балканска коза,
- домаћа бела коза,
- домаћи мелези,
- санска коза,
- француска алпска коза и
- тогенсбуршка коза.

Домаћа балканска је типичан пример примитивних животиња тј. слабо продуктивних особина. Тежина им је 34-40 кг, дуга длака, мало виме, косностасна тј. тек је плодна са навршене 2 године. Јари 1-2 јарета, такође лактација кратка 7-8 месеци. Врло отпорна на ниске температуре.

Домаћа бела коза је слична балканској домаћој али је и доста различита. Тежина од 30-40 кг, 300-500 литара млека у лактацији, јари од 2-3 јарета, добра је раса за оплемењаванје, али је добра и када се гаји у чистој раси.
Домаћи мелези чине велику групу коза која је настала после уништавања коза. Велики колоритет преовлађује, такође су добре расе за млеко јер су добро прилагодљиве и у планинским пределима. Сматра се да су настале укрштањем домаћих јарчева са санским козама.

Санска коза води порекло из Швајцарске. Настала је планском селекцијом и добрим узгојем. Добра је раса, одликује се роностасношћу, плодношћу и добра је млекуља. Лактација траје 280 дана у којој да од 650-1000 л млека. Има карактеристике племенитих раса.

Француска алпска коза настала у Француској, пре висе од 50 година. Планском селекцијом ка циљу производњи млека. Добро развијена тежина јој износи код женки од 50-70 кг, а јарчеви од 80-100 кг. Добро изражена плодност и раностасност, јари од 2-3 јарета. Лако се прилагођава свим климатским условима и отпорна је

Тогенсбуршка раса коза је добра раса преклом из Швајцарске. Млечна, раностасана и добра раса за укрштање тј. за побољшавње особина код примитивних раса.



Све козе се одликују особином да се прилагођавају различитим условима, неге и држања. Нису захтевне у погледу исхране и неге. Једина мана је што козије млеко има специфичан мирис. Али је млеко тзв. старовременски лек. Козе су изузетно плодне животиње, паре се у јесен и јаре на пролеће, бременитост траје 150 дана тј. 5 месеци након кога следи партус. Јаре 1-3 јерета, а постоје случајеви и са 4 јарета донесена на свет. Козе се највише гаје ради млека, јер поједине расе коза дају млеко тј, музу се целе године. Такође, појава рогова и реса тј. минђуша на врату означавају добру плодност и млечност. Осим наведених раса коза за производнју млека постоје и расе које се гаје за вуну тј. ангорска раса коза за производњу меса.


Bookmark and Share

Mala Pijaca