Zdrava Srbija Instagram

Ротквица


Повртарство, 27.01.2013.
Саша Бугарчић

Bookmark and Share


Корен ротквице богат је витаминима и специфичним материјама које подстичу апетит. Има кратку вегетацију (30-50 дана), сто омогућује да се гаји као предходни, накнадни или међусев (између црног лука, салате, спанаћа). Од ротквице се за исхрану користе клијанци, поник (као укусна салата), млади плодови, а најчешће задебљани корен округлог до издуженог облика, беле, црвено-беле, црвене или љубичасте до црне боје.

За гајење у простору заштићене баште погодне су ране сорте са малом лисном розетом (сакса, оскар, пулсар, гала, цедар). Најчешће се производи као јесења и рана пролећна култура, мада је у објектима са грејањем успешна и производња у току зиме.



Сетва је најчешће крајем септембра и у октобру, и то постепена, у размаку од 5 до 10 дана, а за рану пролећну производњу крајем јануара и фебруара, а дужина вегетације зависи од времена сетве. У раној производњи ротквица се гаји као међукултура заједно са парадајзом, салатом и карфиолом.

Сетва се обавља у припремљено земљиште, и то у пантљике од 10-20 редова. При томе је растојање између пантљика 40-50 , измедЈу редова 10-15 , , а у реду 3-5 , . Најчешће се сеје 3-4 г семена по .

У периоду ницања потребна је температура око 18-20 степени у време сунчаних дана. После ницања температура је 5-6 степени, у фази образовања задебљаног корена 12-14 степени, а ноћу 4-8 степени. Међутим, температура зависи од интезитета светлости. Тако је у јануару и новембру 8-10 степени дању, односно 4-6 степени ноћу, у марту и септембру 12-18 степени и у децембру 6-8 степени.

Ротквица добро подноси нижу температуру (краткотрајно чак и мраз до -3 степена), али краткотрајну високу температуру (од 35 степена) може да поднесе само при интезивној осветљености. У току облачних зимских дана температура од 20 степена спречава образовање корена. Роткивица захтева доста светлости.

За успешну производњу одржава се влажност земљишта око 70% . При гајењу ротквице у току зиме треба обавити 1-2 обилна заливања са 10-30 . У производњи у пролеће залива се свких 5-7 дана. За успешан раст корена потребна је релативна влажност ваздуха до 80%. При високој влажности јако се развија розета, а појављују се и обољења.

За успешну производњу ротквице неопходно је структурно земљиште, а потребе за хранивима су релативно мале. Зато при гајењу у оптималним земљишном супстрату, нема потребе за допунским ђубрењем.

На земљишту ниже плодности уноси се 50 г азота, 100 г фосфора, 120 г калијума и 50 г магнезијума на . За остваривање високих приноса обавља се једно прихрањиванје са 50 г у фази 2-3 прва листа.

Берба ротквице траје 7-14 дана, при чему се недељно бере једном до два пута. Међутим, највећи значај има једнократна берба, која се остварује прецизном сетвом на назначеном растојању. Ротквица се не може чувати више од једног дана. Време бербе зависи од времена сетве, а принос се креће од 250 до 300 комада на .




Bookmark and Share

Mala Pijaca