Zdrava Srbija Instagram

Наводњавање краставца, лубенице и диње


Повртарство, 12.06.2013.
Саша Бугарчић

Bookmark and Share


Краставац крајње расипнички троши воду , има веома развијену вегетативну масу која интензивно транспирише а корен се развија у површинском слоју 20-25 cm дубине , одакле вода врло интензивно испарава. Потреба краставаца за водом је 250-400 mm у зависности од тога дали је рана , летња или касна производња.


У време сетве земљиште треба да је оптимално влажно, у супротном се обавља предсетвено заливање и након неколико дана када се земљиште просуши изводи се површинска припрема и сетва. Послесетвена заливања су ризична , јер може доћи до стварања покорице , може се интервенисати малим заливним нормама да би се размекшала покорица.


До почетка образовања заметака обављају се умерена заливања , да би се спречио интензиван пораст вегетативне масе и омогућило формирање већег броја женских цветова. Турнус је 4-8 дана у зависности од услова производње. У почетку цветања препоручује се још оскудније заливање, чак и да се изостави једно заливање да би се побољшала оплодња и формирање женских цветова.


Од почетка формирања плодова у периоду берби , неопходно су чешћа заливања сваких 3-5 дана, наравно турнуси у модификованом облику. Недовољна влажност у периоду плодоношења узрокује прекид пораста младих заметака, плодови се деформишу, криве, смањује се принос, погоршава се квалитет(горчина плодова), опада им тржишна вредност.


Уколико се примењује заливни режим према влажности земљишта технички минимум влажности у вегетативном порасту 70% PVК, за влажније рејоне 60% PVК, а у периоду плодоношења 75-80% PVК. Краставац је топлољубив усев осетљив је на хладну воду , мин 20 ºC . Заливање треба обављати када су средње дневне температуре у пролеће ниже од 11 ºC, и лети 15 -17 ºC.


Заливне норме су мале 20-30 mm, проквашава се слој 20-30 cm. У почетку вегетације 15-20 mm. Обавља се већи број заливања, велика је норма наводњавања.



Начини наводњавања :

- БРАЗДАМА
- ОРОШАВАЊЕ ИЛИ КАПАЊЕ
- СУБИРИГАЦИЈА
- МИКРОКИШЕЊЕМ

Заливање је свакодневно, онолико воде колико дневно утроши на евапотранспирацију.


Лубенице и диње се у нашим условима гаје без наводњавања. Сматра се да су отпорне на сушу, јер имају дубок коренов систем, који продире код диња до 1,5 m дубине , код лубенице до 2m. 10-20 kg/ биљци у аридним и семи аридним рејонима ови усеви се обавезно наводњавају.


Последице суше у почетку вегетације у вегeтативном порасту су неразвијене биљке које касније нису у стању да формирају висок принос. Kритични период за воду је у фазама цветања и плодоношења. Укупне потребе за водом су 400-600 mm. Заливања су ређа са већим нормама заливања 40 cm дубине лубенице су још отпорније на сушу треба проквасити слој од 60-80 cm дубине, 1-2 заливања. Прво у фази цветања, друго у почетку пораста плодова. Каснија заливања могу да продуже сазревање, смањују квалитет, плодови садрже мање шећера и остају без одговарајућег укуса.




Валентина Алексић дипл.инг.мелиорације земљишта и вода


Bookmark and Share

Mala Pijaca