Zdrava Srbija Instagram

Шаргарепа


Повртарство, 16.04.2013.
Саша Бугарчић

Bookmark and Share


Шаргарепа је захвална биљка. Потрошња и потражња је економски исплатива, уз остварени високи принос. Њени захтеви за узгој су:



- Земљиште:
Одговарају јој дубока, плодна земљишта мрвичасте структуре, равна до благо нагнута. Киселост земљишта треба да буде од рН 5,3-7. Не одговарају јој плитка земљишта са доста камена јер се онда корен лоше развија. Уколико је земљиште глиновито, треба га поправити уношењем стајњака или неког другог органског хранива како би му се поправила структура. Најбоља су плодна хумусна земљишта, алувијуми богати песком.



- Температура:
Младе биљке издржавају мразеве од -3 до -4 °C, оптимална t. за ницање је 18-20 °C.



- Bода:
Најбоља је влажност 80% од пвк за формирање доброг приноса корена.



- Oсновна обрада:
Hајбоље би било обавити подривање земљишта како би се створио растрести слој земљишта. Подривачи не треба да буду дужи од 30cm, како би се земљиште растресло до 60cm дубине.. Основна обрада са уношењем стајњака треба да се обави у јесен, како би се земљиште добро припремило за пролећну сетву. Предсетвена припрема треба да јер веома квалитетна, како би се обезбедила мрвичаста структура земљишта за сетву мркве.



- Ђубрење:
Ако је предусев ђубрен стајњаком, онда само ђубрити минералним ђубривима. Ако је предусев била легуминоза, ђубрење N треба смањити, како не би дођло до пуцања корена. Шаргарепи треба обезбедити 100-150 kg/hа, N и К, 100-120 kg/hа P.

Ако се ђубри стајњаком, онда се у јесен уноси 30 до 40 t/hа добро згорелог стајњака +1/2 до 2/3 планираних количина P и К , oстатак P и К се уносе предсетвено у пролеће+половина N, док се остатак N уноси кроз прихрану.

I прихрана се изводи пре првог култивирања или окопавања уз наводњавање, а
II када је корен величине оловке.



Tехника гајења


Cетва:
На великим површинама сетва се обавља сејалицама које сеју, на предходно припремљеним банковима или лејама. По m2 треба да буда од 100 до 110 биљака, значи на 1 hа до 1.100.000 биљ. 1 g семана има 1000 до 1500 семенки. Значи за сетву треба приближно 2 до 2,5 kg/hа. Сетва се врши од 20 марта па до краја априла месеца.

У условима без наводњавања у марту месецу, а у наводњавању сваких 7 до 10 дана.

Касна сетва је у јуну и јулу месецу ако је шаргарепа накнадни усев, и има и предзимска сетва од октобра до краја новембра месеца – то је касна сетва.


Принос корена шаргарепе, зависи од типа корена и може се кретати до 60 т/ха.





Душан Деспотовић дипл инг ратарства и повртарства


Bookmark and Share

Mala Pijaca