Zdrava Srbija Instagram

КАП ПО КАП - ДУПЛИ ПРИНОС


Повртарство, 08.04.2013.
Саша Бугарчић

Bookmark and Share


Док се у свету системима за наводњавање постижу веома значајни економски ефекти, у нашој земљи ти системи функционишу на само 1% од укупног земљишта погодног за наводњавање

Метеоролози предвиђају да ће глобалне климатске промене наставити да утичу на знатно смањење просечних годишњих падавина у нашем поднебљу. У таквој ситуацији наводњавање представља једину меру којом се у потпуности могу решити проблеми суше. Пракса у свету је потврдила да се наводњавањем добијају високи приноси пољопривредних култура са великим економским ефектом.

Од укупно расположивог обрадивог фонда у Србији од око 8,8 милиона хектара, пољопривредних површина има 5,7 милиона хектара. Од тога, 4,7 милиона хектара је обрадиво земљиште а 3,6 милиона хектара је погодно за наводњавање. До сада изграђени системи за наводњавање обухватају свега 180 хиљада хектара, а од тога су у функцији на само 30 хиљада односно на само 1% расположивог земљишта. Тиме се истиче потреба да наводњавање мора имати приоритет у развоју пољопривреде. Наша земља се мора прикључити светском тренду примене и развоја тих система.

У техници наводњавања користе се три основна система: Гравитациони систем или систем за површинско наводњавање, систем за наводњавање орошавањем или вештачком кишом и систем микро иригације познат као „кап по кап“.



Системом „кап по кап“. се најрационалније искоришћава расположива количина воде и увећавају приноси за преко 100% у поређењу са обрадивим површинама без овог система.


Такви резултати се постижу захваљујући чињеници да систем ради искључиво током сунчаног дела дана, када је асимилација најинтензивнија, а никако и никада ноћу. Водом се опскрбљује искључиво корени систем жељене биљке занемарујући коров у међуредном простору.

Систем служи за заливање свих врста воћа, поврћа као и цвећа, у затвореним и отвореним просторима. Вода се може користити из било ког извора, али мора бити хемијски и механички чиста што се постиже употребом филтера финоће мање од 200 микрона.

Овим системом се може вршити и прехрањивање као и заштита биљака свим средствима која иду преко кореног система.


Bookmark and Share

Mala Pijaca