Повртарска тиквица, Cucurbita pepo L. spp. compactus, Cucurbitaceae је топлољубива биљка којој је за клијање и ницање потребна температура 18-20 C. Млади плодови тиквице се користе за припрему разноврсних јела. Садрже шећере, целулозу, пектинске и минералне материје, витамине B групе и висок проценат воде што их чини прикладним у дијеталној исхрани.
За развој захтева доста влаге али не превише као ни високе температуре. Тиквице добро подносе светлост мада успевају и на засењеним местима. Највише им одговара плодно и хумусно земљиште.
Наше сорте су:
-београдска,
-зита,
-седефи и др.
Пре садње тиквица као и других култура потребно је добро припремити земљиште. Повртарске тиквице се највише гаје као пролећни усев, средином маја. Жбунасте сорте се сеју на размак 120-150 cm између редова и у реду 60-80 cm. По 3-4 семенке у „кућицу“ на дубину 3-4 cm.
Тиквице се производе:
- директном сетвом а за рану производњу
- тиквице из расада.
Усев тиквица се први пут окопава када биљке развију први стални лист. У кућици се оставља само најјача и најбоље развијена биљка. При окопавању око биљака се нагрне влажна и растресита земља чиме се подстиче раст адвентивних коренова. Заливање сваких 5-7 дана са 25 l/m2. Тиквице имају висок захтев према хранивима па се препоручује 5-8 kg/m2 компоста.
Нега тиквица се састоји у редовном окопавању, заливању и заштити од болести и штеточина. Осетљива је на пепелницу и племењачу о чему се мора водити рачуна. Тиквице треба брати свакодневно, а најбољу тржишну вредност имају плодови дуги 10-12 cm који ако прерасту, губе карактеристична кулинарска својства. Чешћа берба подстиче биљке на формирање нових цветова и оплодњу чиме се повећава принос. Младе одбране тиквице треба изузетно пажљиво складиштити јер су осетљиве на механичка оштећења.
Светлана Стојковић
Агроном
e-mail: [email protected]