Паштрнак је стара култура,узгаја се за потребе свеже зелене пијаце и за потребе прерађивачке индустрије,претежно за сушење.За исхрану се користи корен као вариво и зачин. Користан је за здравље јер побољшава апетит, поспешује рад бубрега, делује на смањене крвног притиска.
Паштрнак је двогодишња повртна култура која у првој години формира задебљали вретенасти корен и лисну розету. Уз главни корен развија и жиличасто бочно корење јаке упојне моћи помоћу којег усваја и теже приступачну влагу.
Садржи и етерична уља дајући му благ мирис и арому. Пуна технолошка зрелост паштрнака наступа у касну јесен када престаје накупљање асимилатива у корену. Проценат суве материје достиже 18-22 %. Паштрнак се може вадити и раније за потребе зелене пијаце, када достигне пречник першуна. У том случају се пере, сортира и продаје обично са мрквом и першумом. Приноси могу бити до 50 тона корена по хектару. Уколико се паштрнак не извади у јесен, може остати у земљишту,те се може вадити током зиме или раног пролећа, пре него што истера младо лишће. Здрав, неоштећен паштрнак се може чувати у траповима или подруму,слично као мрква. Оптимална температура за складиштење је око 0 C степени уз релативну влажност ваздуха 95%.
Паштрнак је веома богат калијумом, па због тога делује као диуретик, па може помоћи у регулацији повишеног крвног притиска, а то дејство још појачава његово својство да делује против стезања крвних судова.
Доста има калцијума и фосфора, као и магнезијума и сумпора. Има и доста витамина C као и бета каротина. Додат у храну, или у предјело, подстиче апетит.
Паштрнак садржи један посебан алкалоид, који је по његовом латинском имену (Pastinaca sativa) и назван пастинацин. Тај састојак помаже отклањању тегоба, тзв. стенокардија, болова у грудима, који настају као последица зачепљења крвних судова који хране срчани мишић. Помаже такође и у случају неурозних болова који се манифестују стезањем крвних судова и грчењем црева.
Данас се све чешће користи у сушеном облику, и такав се може набавити у продавницама.
Дипл.инг Мира Миљковић