Препреке, као што су зидови и ограде око баште, које спречавају зечеве да улазе у њу, користе се још од средњег века. Кавези за воће су још један традиционалан начин заштите меких плодова од птица. За разлику од тога, препреке за инсекте су релативно скорији изум.
Најчешће су направљене од мреже и толико малим отворима - обично мањим од 1.5 мм - да инсекти не могу да прођу кроз њих. Мрежа омогућује максималну пропусност светла, воде и ваздуха, а задржава инсекте штеточине. Треба је разликовати од прекривача редова, који је од неизатканог материјала. Он служи за заштиту изниклих биљака од оштећења због климатских услова и неких врста штеточина , али стална употреба спречава проветравање и ствара идеалне услове за напредовање пужева и патогених гљивица.
Упознајте начин живота штеточина
Понекад, као у случају шаргарепине муве, једноставна ограда висине од 45 до 50cm представља довољну препреку. Женке које траже биљку-домаћина лете ниско, пошто су слаби летачи и ветар може да их одува с правца кретања. Ограда их спречава да дођу до леје са шаргарепом, а функционише и као „димњак”, усмеравајући мирис шаргарепе увис, даље од женки које траже домаћина.
За боље летаче, као што је лептир купусар,потребно је потпуно прекривање биљака. На тај начин оне се штите и од инсеката као што су купусне муве, које полажу јаја у близини стабљика купуса, пошто се спусте на одговарајуће листове . „Крагне”, односно чаше од јогурта са уклоњеним дном, спречавају женке купусних мува које полажу јаја да приступе основи купуса.
Лепак за инсекте онемогућава пролажење гмижућих инсеката тамо где нису пожељни. Нарочито је делотворан у сузбијању озимих мољаца у воћњацима. Женке које немају крила пењу се на стабла у јесен или зими. На дрвеће млађе од четири године лепак се ставља у облику папирних трака, не директно на стабла. Ако је дрво подупрто приткама, не заборавите да лепљиве траке ставите и на њих.
Одбијање пужева
Траке бакарне фолије постављене око малих издвојених леја делотворан су начин заштите осетљивих биљака као што је млада зелена салата. Неке научне студије указују на закључак да бакар делује зато што пужеви доживљавају електрични удар кад га дотакну. Њихов слузави омотач хемијски реагује с бакром, стварајући слабу електричну струју.
Многи материјали рекламирају се као препреке за пужеве. Већина има храпаву површину, на пример такозвана диатомска земља која је сува и непријатна за пужеве кад покушавају да пређу преко ње. Међутим, ове врсте препрека мање су делотворне по влажном времену и ретко на месту остају дужи период. Такође, пужеви могу да их заобиђу копајући кроз земљу испод њих.
Замке и ручно уклањање
У малим баштама не треба да се потцени вредност ручног уклањања штеточина.Уклањање или гажење неколико нежељених инсеката на почетку њиховог ширења може да спречи успостављање колонија, а наставак акције може да смањи број упорних штеточина као што су пужеви. Уклањање изузетно оштећених биљака, орезивање захваћених места или повремено уклањање осетљивих делова који још нису нападнути (на пример, откидање осетљивих врхова изданака широке бораније, који привлаче биљне ваши) може да спречи ширење или утврђивање штеточина.
Замке за баштенске штеточине могу да се користе у комбинацији с ручним уклањањем.То је нарочито делотворно за пужеве. Пошто се већина њихових активности одвија ноћу, изненадни ноћни упади с батеријском лампом обично су најбоља прилика за сакупљање пужева у башти. Замке с пивом или чоколадом, или једноставни предмети који пужевима служе као дневно склониште(пластичне посуде за биљке или стари комади дрвета или тепиха) омогућиће вам да их покупите у току дана.
Једноставне замке могу да се направе од пластичне амбалаже напуњене пивом. Постављајте их тако да им руб буде тик изнад земљишта да би стеспречили упадање инсеката. Пужеви ће се радо успузати преко ивице. Пужеве можете да сузбијете и увођењем патака и пилића у башту. Патке и патуљасте кокошке нарочито су корисне за ту сврху,пошто биљкама не наносе значајну штету.Живину у повртњаке можете да уведете у кратком периоду између сезона различитих врста, као део система ротације.
Основна сврха замки за инсекте јесте надгледање њихових популација, али ако их има у довољном броју на мањим површинама, могу да помогну у спречавању одомаћивања штеточина. У продаји су и феромонске замке за многе врсте мољаца,које се састоје од заштићене лепљиве плоче и врећице натопљене феромоном женки.Мужјаци мољаца проналазе женке по мирису феромона и лако наседају на замку, слећући на лепљиву плочу. Уклањање мужјака нема велико дејство на бројност популације, пошто преживели примерци спремно надокнађују учинак убијених инсеката, али у мањим баштама неколико таквих замки често може да уништи знатан број мужјака да буде уочљиво дејство, или да поремети процес парења у довољној мери да се смањи бројност следеће генерације мољаца.
Храњење штеточина
Кад се младо поврће и друге биљке пресаде у нове леје, постају привлачан извор хране за пужеве. Привуците их сасвим младим или старијим листовима зелене салате које ћете неколико дана раније ставити испод цигле и црепова. Замените листове, склањајући заједно с њима и пужеве након неколико дана.Гомила исецканог лишћа гавеза такође помаже у рашчишћавању леја од пужева пре сетве. Потребно је да се листови, и пужеви који се њима хране, оставе на месту неколико дана, а потом уклоне ноћу. Окружите младе биљке заштитним прстеновима од исецканог лишћа гавеза да бисте задржали пужеве док се биљке не учврсте.