Zdrava Srbija Instagram

Корнишони


Повртарство, 15.03.2013.
Саша Бугарчић

Bookmark and Share


Краставац захтева дубока топла, лака до средње тешка земљишта, добрих водно ваздушних особина, богата органском материјом. Основна обрада на лакшим песковитим земљиштима је у пролеће. На средње лаким до средње тешким земљиштима основна обрада је у јесен на дубину 25-30cm, уз обавезно затварање зимске бразде. Средином априла, евентуално почетком треће декаде, приступа се прављењу гредица висине 15-20cm и ширине 100-110cm. Висока гредица брже се загрева, земљиште је фине мрвичасте структуре, равно, доброг односа макро и микро пора(макропоре су испуњене ваздухом, а миркопоре водом).

Целокупну активност прати полагање траке за наводњавање и фертигацију, уз постављање фолије ширине 120cm. Задатак фолије је да подигне температуру земљишта, убрза микробиолошку активност, спречи пораст корова и што је можда најважније да обезбеди да услед падања кише не долази до распршивања земљишних агрегата и наношења земље на листове, стабла(вреже) па и плодове. Чисти вегетативни и генеративни (вреже,листови и плодови) органи су предуслов да не дође до насељавања патогена или да се бар ова опасност одложи.



Време сетве и број биљака

Традиционално, сетва за производњу краствца корнишона у нашим условима је током прве половине маја месеца за потребе прерађивачке индустрије и/или до половине јула за пласман на зеленој пијаци за кишељење у домаћинству и за индустијску прераду.

Сетва краставца за средње рану производњу (на настираном земљишту) треба да почне у другој половини априла месеца. Тада у зависности од суме температура прве бербе треба планирати око 10, најкасније до половине јуна. За разлику од већине повртарских култура семе краставца релативно је крупно. У једном граму се налази 30-35 семенки, масе 1.000 зрна 20-35 g. За јединицу површине треба обезбедити 67000 до 70000 клијавих семенки, то одговара сетви 10 семенки на дужни метар. Обично, у условима интензивне агротехнике, сетва је на 150cm између реда и 30cm у реду са 2-4 семенке у кућицу. Производња је густом склопу.




Непосредно покривање биљака агротекситилом

Интензивна средње рана производња краставца корнишона подразумева непосредно покривање биљака агротекстилом након сетве. Задатак агротекстила (Новагрила, Агрила, Лутрасила, Ковертана...) је да обезбеди повољне микроклиматске услове ( пре свега, оптималну температуру и релативну влажност ваздуха) од фазе ницања до почетка прве бербе.

Краставац захтева минимум 60%, чешће 80-90% релативну влажност ваздуха. На температури од -0.5C долази до пропадања тек пониклих младих биљака. На 6C краставац зауставља раст (крај априла прва половина маја месеца), а на 10C одбацује цветове (прва декада јуна месеца).

Осим квалитетне заштите од ниских температура неповољних за раст и развиће, задатак агротекстила је да обезбеди до фазе плодоношења физичку заштиту од штетних инсеката. Непосредно покривање биљака битно смањује опасност од појаве болести и има значајног утицаја, као превентивна мера борбе у ширењу патогена капљицама воде, пошто агротекстил задржава росу.


Bookmark and Share

Mala Pijaca