Zdrava Srbija Instagram

РЕН


Повртарство, 12.03.2013.
Саша Бугарчић

Bookmark and Share


Рен је повртарска култура која се узгаја због љутог, задебљалог подземног стабла ( корена),али је и лишће такође јестиво. За разлику од корена,мање је љуто, а богато је витаминима,хлорофилом и минералним солима. Користи се као додатак салати и у облику варива. Лековита својства рена користе се у лечењу бронхитиса, асме, јетре, опеко тина,херпеса, а штити и од прехладе.То је вишегодишња биљка, која у другој години развија цветоносно стабло.Међутим, за исхрану се користи корен једногодишњег или двогодишњег рена.


Оптимална температура за раст је 17-20 С, а клијање и ницање започиње већ на 3-4 С. Добро подноси хладноћу, али младе биљке страдају већ на -6 С.

Има скромне захтеве према светлости,тако да успева и на засењеним местима,али због велике лисне масе потребно му је доста воде. Међутим, у условима превелике влаге постане воденаст и често трули, док при недостатку воде квалитет корена опада. Рен најбоље успева на плодним, средње лаким, односно средње тешким земљиштима, са неутралном или слабо киселом реакцијом земљишта, рН 6,5-7. На тешком земљишту корен се грана, криви и веома је љут, док на сувише лаком није укусан. Посебно су добре речне долине, због повећане влажности ваздуха и земљишта.


Долази на прво место у плодореду, када се узгаја као једногодишња култура. Најчешћи и најбољи предусеви су стрна жита, посебно пшеница, затим махуњаче, односно разне легуминозе. Он није добар као предусев, јер се регенерише и постаје коров. Због тога, после рена треба гајити траве, односно културе са јаким кореном и великом надземном масом, (кукуруз, сирак,тикве,сунцокрет...),а у циљу уништавања самониклих биљака.

Семе се тешко формира и зато се углавном размножава вегетативно, односно кореновим резницама, које се добију од бочних жила. Резнице се припремају током вађења рена, обично у касну јесен.



Да би се избегло обрнуто постављање у земљу, горњи крај се пресече равно, а доњи укосо.Резнице могу да се саде касно у јесен или се до пролећа чувају на хладном месту, најбоље у влажном песку, за пролећну садњу. Углавном се користи пролећна садња, али рен добро подносии јесењу садњу. Од једне биљке се у просеку добије 3-4 резнице, а може и више. Добар принос остварују када су око 1 cm дебљине и дужине 20-25 cm.

Након вађења рен треба што пре да се ускладишти. Код брзе потрошње, одмах се чисти од земље и уклањају се жиле од којих ће се припремати резнице. Најчешће се чува у подруму или трапу, али се због лакшег контрoлисања температуре, влажности ваздуха и здравственог стања корена, препоручује чување у подруму. Оптимални услови складиштења су у хладњачама или специјалним складиштима, на температури од 0-10 C, при релативној влажности ваздуха од 85-90%.

Најчешће се сади у бразде, на дубини од око 10cm. Препоручује се коса садња,а врхови резница треба да буду 5-6cm испод површине земље.


Код ђубрења, користе се органска и минерална ђубрива. Рен најбоље успева уз ђубрење органским ђубривима, а стајњак се уноси у јесен заједно са дубоким орањем. Минерална ђубрива се користе пред садњу рена и у току вегетације.

Азот утиче на раст лишћа, а посебно корена, али преобилним ђубрењем азотом потенцира се раст лишћа на рачун корена, продужава вегетација и погоршава хемијски састав корена.


Фосфор је важан за формирање корена, а калијум за оптималан садржај суве материје, шећера и отпорност биљака.

У почетку вегетације више се троши азот, у фази дебљања корена калијум, док је узимање фосфора прилично равномерно. Начин ђубрења и количина минералних хранива зависе од плодности земљишта и типа производње.

Висок принос се постиже квалитетном основном обрадом на дубини 20-25 cm.

Гаји се на равној површини, док су банкови погоднији за теже и влажно тло. У току вегетације треба одрадити 2-3 окопавања, с тим да се прво окопавање уради десетак дана након ницања, а у повољним временским условима рен никне за 20-25 дана.

Биљке се у вегетацији штите од корова, болести и штеточина и неколико пута култивирају, прихрањују и заливају. Принос достиже 10-15 t/hа, од чега је око 60% тржишни рен, а остатак се користи као резнице.


Потражња за прерађевинама од рена је стално присутна,а зимско доба је време када се конзумација прерађеног рена повећава.







Бранка Николић, дипл. инг.


Bookmark and Share

Mala Pijaca