Zdrava Srbija Instagram

ПЕРШУН


Повртарство, 07.03.2013.
Саша Бугарчић

Bookmark and Share


Першун се гаји због задебљалог корена и ароматичног лишћа које се користи као додатак јелима. Разликују се два варијетета лишћара :постоје сорте са нормалном грађом лишћа, сличном оној код коренаша, и сорте коврџавог лишћа.

У првој години живота першун развија корен и лисну розету,а у другој цветоносно стабло и семе. Сорте коренаша у првој години формирају корен конусног облика, због којег се гаје ,док лишћари образују вретенасто-жиличаст (разгранат) коренов систем тако да се гаје искључиво ради лишћа.
Коренаши се више гаје јер се поред корена од њих користи и лист.

Першун ниче на температури од 2 С, оптимум је око 20 С а за раст листова и корена оптимална температура је око 18 С. Отпорнији је на ниске температуре од мркве. Младе биљке могу да поднесу мразеве од минус десет степени а у фази образованог задебљалог корена и минус двадесет степени целзијуса па успешно презимљава.

Першун је биљка дугог дана са повећаним захтевом за светлошћу. Отпорнији је на недостатак воде од мркве јер има и јачи коренов систем. Највише воде захтева у фази ницања и интезивног раста лисне розете, па се залива 3-4 пута у вегетацији. Код лиснатог першуна после сваког скидања листова неопходно је заливање.


Першун најбоље успева на средње лаким структурним и плодним земљиштима где се корен развија а не успева на тешким и киселим земљиштима. Оптомална вредност рН је 6-8. Гаји се на другом месту у плодореду после врста које се ђубре органским ђубривом или легуминоза.



Лиснати першун успешно се гаји и на првом месту у плодореду уз непосредно ђубрење органским ђубривима. Основна обрада на дубини 25-30 сантиметара обавља се у јесен а пролећна припрема зависи од типа земљишта. С обзиром на ситно семе најзначајнија је квалитетна предсетвена припрема која омогућава брзо и уједначено ницање першуна. Першун захтева сличне количине ђубрива као мрква.

Першун за принос од 10t/hа усваја 30 kg азота,10 kg фосфора и 40 kg калијума најчешће се ђубри са 80-120 kg азота, 80-100 kg фосфора и 100 -140 kg калијума /hа.


Першун лишћар захтева више азота па се његова количина повећава и до 140 kg/hа.Сетва се обвљa рано у пролеће или пред зиму на дубину 2-2,5 сантиметара и то у редове са размаком од 20-30 см. Најбоља је сетва у широке редове (10 см) са 70-80 биљака /m квадратном.


У производњи першуна примењују се све мере неге :култивирање, прихрањивање, заливање и заштита усева. Веома је значајно да се у фази ницања спречи појава покорице и зато се примењује ваљање лаким ваљцима.



Зоран Милосављевић дипл.инг.ратар.


Bookmark and Share

Mala Pijaca