Броколи припада породици купусњача () и гаји се због зеленог пуног цвета-цвасти и веома је сродна са карфиолом.
За разлику од карфиола, на броколи се осим централне руже развијају мање цвасти на бочним изданцима, које се постепено беру и могу се искористити. Мање је заступљена у исхрани од карфиола, али многи не знају да има високу прехрамбену и здравствену вредност. По прехрамбеној вредности има већи садржај угљених хидрата, беланчевина, масти, витамина и минерала од карфиола. У прилог томе иде чињеница да кувана брокола има више витамина него поморанџа, а количина калцијума у броколи је већа од количине калцијума у чаши млека.
Само један комадић овог поврћа, садржи више влакана него кришка црног хлеба. Брокола је такође један од најбољих извора витамина који постоје у природи , због чега му се као и због осталих вредних састојака приписују антиканцерогена својства.
Пошто садржи различите биолошки активне састојке, као и антиоксиданте, помаже у превенцији очне мрене,срчаних обољења и смањује ризик оболевања од карцинома.
На собној температури брзо увене, па је треба чувати у фрижидеру, на температури од 4 . Кувањем губи витамине, па се препоручује спремање на пари или се може пржити. Осим коришћења у свежем стању, може се чувати и замрзавањем. Броколи захтева ниже температуре гајења него остале купусњаче, али је осетљива на ниске температуре и јачи мраз.
Гајење
Најбоље успева на температури од 15-18 и због тога је њена производња могућа у рано пролећном и јесење-зимском периоду. Да би формирала ружу, током вегетације мора проћи одређени период изложености ниским температурама, најчешће нижим од 10 . То се посебно односи на јесењи узгој, кад се због високих температура интензивније развија лишће, па ружа остаје ситнија.
Дуги дани и топле ноћи убрзавају цветање код броколе. У раном пролећном узгоју,ниске температуре могу утицати на ранији почетак формирања цветова, због чега остају ситнији. Уколико неповољни услови гајења доведу до дужег прекида или ограничења вегетативног раста у ранијим фазама развоја биљке, могу изазвати почетак развоја пупољака.
Пупољчење је физиолошки поремећај цветања, који настаје услед утицаја ниских температура. Долази до прераног формирања мањих цветних ружа. Уколико су биљке у расаду гајене на температури испод 10 или ако су изложене периодима хладног времена, од 0-10 , као и недостатак азота или другог минералног елемента, закоровљеност или напад штеточина могу проузроковати пупољчење.
У вегетативној фази, броколи може поднети краткотрајне ниске температуре, до -10 , али цветови страдају и код -5 . Уколико је брокола изложена ниским температурама двадесетак дана, биљке формирају мале централне цвасти и мали број бочних изданака. Високе температуре такође утичу неповољно, јер изнад 25 долази до формирања ситних и растреситих цвасти, које се јако брзо отварају.
Брокола захтева средње тешка, плодна земљишта са високим садржајем органске материје. С обзиром да је брзо растућа култура, ђубрење земљишта се треба заснивати на претходно урађеној хемијској анализи земљишта, којом се утврђује и киселост земљишта. Оптимална киселост, тј. вредност је између 5,7-6,5, а за гајење броколе толерантна вредност је до 7,5. Треба избегавати тешка, као и лака песковита земљишта, а најбоља су песковито иловаста до глиновито иловаста земљишта.
Због плитког кореновог система, брокола је осетљива на кретање влаге у земљишту, а захтеви за водом су као код осталих купусњача.
Долази на прво место у плодореду. За производњу броколе, добре предкултуре су махунарке, краставац, млади кромпир и траве, а за производњу касне броколе стрна жита. Због велике лисне масе, веома добро
реагује на ђубрење стајњаком. Осетљива је на недостатак микроелемента бора који узрокује црњење и шупљикавост стабла, а сами пупољци су мањи.
С обзиром на услове успевања и дужину вегетације, брокола је значајна култура у интензивном повртарском плодореду. Гаји се као рани, средњерани, односно средњекасни усев. Температурни стрес, обилно
ђубрење азотом и претерано наводњавање могу изазвати појаве физиолошких обољења шупљег стабла и смеђе цвасти.
Производи се најчешће преко расада као остале купусњаче, а расађује се на растојанје 60х40-50цм. Добро је да се садња обави у влажно земљиште, после кише или се земљиште пре садње залије. Да би створили добар водно-ваздушни режим, односно спречили стварање покорице и ницање корова, примењује се међуредно култивисанје.
Берба починје кад је ружа чврста, без отворених цветова, тежине 300-500гр, са дршком дужине најмање 12цм. Време оптималне зрелости траје само неколико дана , јер после долази до отварања цветова.
Приноси се крећу од 15 - 30 главне цвасти-руже, а 0,5-3 секундарних цвасти.
Бранка Николић, дипл. инг. пољ.
Стручни сарадник у области ратарства и повртарства