Пасуљ је једногодишња биљка из породице махунарки, велике хранљиве вредности. Најпознатија је и најраспрострањенија махунарка у целом свету и као повртарска култура убраја се у групу зрнастих махунарки. Неутралан укус пасуља омогућава низ комбинација с различитим намирницама и зачинима, а доступност током целе године његову широку примену при куванју.
У историји људске исхране пасуљ, грашак, сочиво и друге махунарке налазимо врло рано у употреби. Пасуљ је свакако најпознатија махунарка, донесен из Америке у Европу у 16. веку заједно с кромпиром и кукурузом. Ниједна повртарска култура, осим кромпира, није развила толико сорти и варијација као пасуљ. Највећи производачи су Индија, Кина, Индонезија, Бразил и САД. Пореклом је пасуљ био само пузавица. Култивар у облику ,,жбуна” је селекционисан тек недавно. Култивисањем је однеговано 70 врста пасуља, са вегетацијом 70-90 дана.
Оброк пасуља уз мало калорија и масти обнавља залихе гвожда и мангана, те на тај начин повећава енергију и антиоксидативну заштиту у организму. Смеђи, бели или црвени пасуљ један је од најбољих биљних извора протеина, сиромашан је калоријама, мастима и натријумом. Клијањем се повећава количина витамина у пасуљу, нарочито витамина и , а сушењем зрно не губи своје хранљиве састојке. Пасуљ се појављује у традиционалним кухињама целога света од мексичког печеног пасуља до италијанског .
Значај пасуља
Пасуљ се као чист усев у Србији гаји на преко 20.000 хектара, са просечним вишегодишњим приносом од око 1,3 . Доста се гаји у здруженој сетви са кукурузам, али површине статистички нису обрађене.
Пасуљ спада у групу легуминозних биљака на чијем корену у квржицама живе бактерије азотофиксатори. Бактерије које живе у симбиози са пасуљем могу да користе атмосферски азот који се троши за потребе раста и развића биљака. Годишње у земљишту овако створеног азота може остати и преко 150 .
Услови успевања
Земљиште за пасуљ треба да је растресито, плодно и хумусно. Не даје добре резултате на тешким, збијеним и киселим земљиштима са високим нивоом подземне воде. На земљиштима на којима су се претходне године користили препарати на бази аминотриазина (), посебно у већим дозама, не треба гајити пасуљ због негативног утицаја остатака препарата на раст и развиће биљака пасуља.
Пасуљ има велике потребе за топлотом. Минимална температура за клијање је од 8-10 . Ниске температуре већ од - 0,5 до 1 уништавају усев. Високе температуре заједно са ниском релативном влажношћу ваздуха утичу на опадање цветова (абортивност), при чему махуне остају штуре.
У току целог вегетационог периода има изражене захтеве за водом. Само уз наводњавање може се рачунати на сигуран род и одговарајући принос.
Не подноси гајење у монокултури. Најбољи предусеви за пасуљ су стрна жита и окопавине, а сам је одличан за већину усева који се гаје после њега.
Обрада земљишта
Обрада земљишта зависи од предусева. Ако пасуљу претходи стрно жито, врши се заоравање стрништа, а у јесен се оре на пуну дубину. Пасуљ одлично реагује на дубље орање (30-35цм). У пролеће се врши затварање бразде и предсетвена припрема. Предсетвену припрему најбоље је урадити сетвоспремачем.
Ђубрење
Хемијска анализа замљишта анализирана од стране стручног лица уштедеће Ваш новац, а биљкама ће омогућити избалансирану исхрану.
У плодореду пасуљ долази на друго место. Најбоље је предусев ђубрити стајњаком. Пасуљ спада у групу легуминоза које имају могућност асимилације азота, те за његово ђубрење треба користити формулације са мање тог елемента. Формулација намењена легуминозама је 10:30:20 или 8:16:24.
1. 300-500кг/ха (10:30:20) предсетвено + 100-150 -а у фази 3-4 стална листа;
2. пред основну обраду целокупна и ђубрива, предсетвено целокупан .
Уколико користимо (15:15:15), његова орјентациона доза је око 500 уз додатак прихрањивањем 100 -а, такође са култивисањем у фази 3-4 стална листа. За принос од 2 усев пасуља утроши око 60 , 80 , 90 .
Начин гајења
Чист усев пасуља захтева интензиван начин производње. Цео процес производње може бити механизован. Гаје се сорте и популације ниског раста (чучавци).
Здружен усев пасуља и кукуруза заснива се сетвом кукуруза и пасуља у наизменичним редовима или сетвом кукуруза и пасуља у исти ред. Посебно треба имати у виду да се кукуруз не сме посејати густо. При оваквом начину гаЈења утроши се до 50 семена пасуља. Овако се осим високих, лозастих могу гајити и ниске сорте пасуља. Недостаци здруженог усева најчешће је смањен принос оба усева, велик утрошак радне снаге (ручна берба). Појава нових хибрида кукуруза који се гаје у густом склопу и редуковано је коришћење хербицида у кукурузу.
Сетва
Посебну пажњу обратити избору сортно чистог семена, стандардних особина: чистоћа семена (мин. 97%), клијавост семена (мин. 70%), других врста и корова (0%) и максимална влажност семена (14%).
Мера која се код нас ретко спроводи и поред њеног доказаног утицаја на повећање приноса. Користи се препарат "Азотофиксин" са културом бактерија .
"Азотофиксин" садржи мноштво брижљиво одабраних и проверених, високо активних кврзичних бактерија, умножених у уситњеном и стерилисаном тресету. Пакован је у полиетиленским врећицама у количини довољној за третирање семена за око 0.5 . Садржај врећице се може употребити и за мање количине семена без опасности од превелике дозе. Примењује се за третирање семена пред сетву.
За 100 семена пасуља потребно је 0,5 препарата. Препарат се раствори у 1 литар воде и нанесе на семе у мрачној просторији, при собној температури, непосредно пред сетву. Тако третирано семе се не излаже директној сунчевој светлости, која би убила бактерије.
Време сетве зависи од места производње и сорте. Када се средње дневне температуре ваздуха устале изнад 15 , а сетвени слој земљишта достигне температуру од око 10 стекли су се услови за сетву пасуља. Сорте са крупнијим семеном сеју се касније. У нашим условима сетву треба обавити у другој или трећој декади априла.
Дубина сетве зависи првенствено од крупноће семена, времена сетве, типа земљишта и његове влажности. Оптимална дубина је од 3 до 5цм. Сетва може бити машинска или ручна, у редове. Ниске сорте (чучавци) које имају ситно семе сеју се машински најчешће на 50х5цм (400 000 ), а крупнозрни на 50х7цм (300 000 ). Количина семена по хектару за пасуље ситног и средње крупног семена се креће од 80 до 110 , а крупносеменог 100-140 . Одговарајућа густина биљака даје шансу за добар и стабилан принос.
Нега усева
Култивисање којим се разбија покорица и уништавају корови се врши десетак дана после ницања. У тој фази биљке су еластичније и мање се ломе. По потреби изводе се 2-3 култивисања. Друго култивисање комбинује се са прихрањивањем (100-150 -а). Пре почетка цветања мора бити обављена последња међуредна обрада.
Наводњавање је потребно посебно у сушним годинама. У периоду цветања и наливања зрна настају највеће штете услед недостатка воде у земљишту. Потребе за водом могу настати и одмах после сетве уколико је она обављена у јако суво земљиште. Спровођењем ове мере могу се повећати приноси и до једне тоне по хектару, што оправдава средства уложена у наводњавање. Орошавање усева у фази цветања и образовања махуна са око 5 мм воде по хектару позитивно утиче на повећање приноса.
Постављанје ослонца за гајење високих, лозастих сорти обично се врши непосредно после ницања биљака. Заштита од болести и штеточина у току вегетације се обавља најчешће превентивно уз консултацију са стручним лицем.
Берба
Ниске сорте пасуља, гајене у чистом усеву убирају се када су им све махуне зреле. Биљка је остала обично без листа и садржај влаге у зрну је до 18%. Берба се обавља у јутарњим часовима, када је осипанјЈе најмање (махуне влажне од росе). Високе сорте пасуља, приликом бербе, увек на врховима имају недозрелих махуна. После кошења или чупања таквих сората, обавезно се у трајању и до десетак дана оставља билјна маса на досушивање и дозревање. То се обавља најчешће на промајним местима заклоњеним од кише. У равничарском делу наше земље пасуљ стиже за бербу крајем јула и почетком августа. Берба може бити механизована и ручна. Механизована берба може бити једнофазна са комбајном и двофазна, подрезивање биљне масе и сакупљанје у откосе и друга фаза вршидба специјалним вршалицама или адаптираним житним комбајнима. Ручна берба се изводи чупањем биљака са њиве ручно, и издвајање зрна из махуна најчешће “млаћењем”.
Могу се користити и различите комбинације ручног и машинског рада. Примењује се онај начин који нам је приступачан и који је прилагођен обиму производње.
Чување пасуља је независно од начина бербе, напрслих зрна не сме да буде више од 5%. После вршидбе пасуљ се досушује на 14% влаге. Сушење се врши природним путем или у сушарама. Зрно пасуља које није добро осушено губи на квалитету и тешко се дуже чува. Традиционално се пасуљ код нас пакује и чува најчешће у врећама различите запремине. За финалну продају, посебно преко трговинских објеката пожељно би било паковање прилагодити потребама потрошача.
дипл. инг. Милица Крчмар