Zdrava Srbija Instagram

Висока гредица - како је направити и зашто


Повртарство, 19.02.2013.
Саша Бугарчић

Bookmark and Share


Најпре одаберите место










Затим означите место кочићима, канапом или нечим сличним. Ова је гредица широка око 1,2м и дугачка око 2,5м. Може бити и нешто шира, али је тада теже касније код брања, пљевљења. Гредица може бити дугачка колико желите, тј. колико имате слободног простора или грања и осталог материјала.

Означено место прекопајте ашовом или моторном копачицом. Ако користите ашов , земљу је потребно додатно уситнити.







Можете уклонити бусенове траве, коренчиће (стандардан баштански посао), али и не морате . Ако то не учините, биће зеленије.







..Лопатом макните земљу на леву и десну страну. Широки ров требао би бити дубок од 20-30 цм. Ако је плићи, нећете имати довољно земље за један од задњих послова у поступку.





У широки ров стављају се гранчице. Било би добро да нису дебље од 3цм у промеру, али ако има таквих или чак дебљих, опет је добро.






Гранчице газите ногама и "стањујте" им висину, тако да избегнете релативно брзо "слегање" тог слоја кад је једном гредица готова. Немојте набацати све гране, већ додајте нешто грања, изгазите, затим додајте нови нарамак. Ако то не учините, биће тешко газити по свим гранчицама, оне ће се врло брзо и саме слегнути, па гредица може изгледати као "палачинка", што ваља избећи

Гранчице полажите тако да на средини буду више, а према крајевима ниже. Добро је пазити да не прелазе преко руба рова, још је боље ако слој грања завршава 10-ак цм од руба рова. Висина гранчица у средини леје око 40 цм. Може бити и виша, али тада би и гредица требала бити шира.


На слој грања полаже се слој сламе, сена или лишћа. Тај слој је дебео око 10-15 цм.








На слој сламе додаје се компост или одстајали гној. На слици је врло стари кокошји гној. Грабуљама га равномерно развуците по слами






Идући слој је земља. Враћа се раније ископана земља, али је добро почети одоздо. Најпре окружите рубове гредице земљом и лопатом је набацујте од рубова према врху.





На слој компоста или гноја ставља се раније ископана земља.









Слама углавном служи за то да спречи пропадање компоста у грање, где је тешко доступна коренчићима поврћа.







Раније ископану земљу враћате на гредицу тако да најпре заокружите базу/стране гредице. Није добро ако земљу почнете набацивати на врх, па према страницама, јер ће грумени клизити напоље , а онда је велика је шанса да ће на боковима земља бити претанка



Гредица је покривена земљом. Ваљало је пазити да ископани ров буде дубок најмање 20 цм. Ако вам за затрпавање недостаје земље, значи да је ров био сувише плитак.






Слој земље прекрива се малчем. Дебљина малча може варирати, а малч не би смео бити тањи од 10 цм.







Сламом малчирана гредица је превише "паперјаста" у њу је тешко било шта пресадити или посејати, а ветар ће врло брзо разнети сламу на све стране, зато...






Сламу полијте нешто јачим млазом воде (а ако није могуће), добра је и обична канта за поливање. Поливањем се слама слеже и отежа, влати се боље преплићу, лакше је радити... ех да, када и зашто правити високу кинеску гредицу ?




Врло је погодна за тешка глинаста тла, јер је слој земље издигнут и такав ће сво време бити прозрачан. На овај начин можете одлично култивисати и најтежу жуту глину која се лепи за ашов. Осим тога, гредица има купасти облик који повећава укупну површину за сејање/пресађивање (наспрам равне гредице). Ова гредица траје око 4-7 година, а да је не морате ни прекопавати, ни гнојити, него само малчирати. Издигнута земља у овој гредици биће аутоматски растресит током зиме, јер ће природа и минус температуре експандирати влагу у земљи (лед) и за вас направити оно што иначе ради на ујесен преораним пољима. Осим тога, гљивице и микроорганизми ће полако разграђивати гранчице које у гредици служе као врло споро-отпуштајуће гнојиво (да не буде преспоро, гранчице не би требале бити дебље од 3цм). Овај начин припреме баштанске гредице познат је у Кини хиљадама година.


Bookmark and Share

Mala Pijaca