Биљка је слична грашку, али је маљава, а лист парно пераст, са витицама на врху. Махуна је угласта, са 1-2 зрна. Главна маса корена развија се у површинском слоју земљишта, због чега сочиво тешко издржи сушу. Вегетациони период сочива износи 70-120 дана.
Сочиво тражи растресито и топло земљиште. Сеје се рано, у исто време када и јара стрна жита и то на дубину 3-5 цм. У топлијим пределима сеје се у првој половини марта а у осталим у другој половини марта. Младе биљке добро подносе краткотрајне мразеве. Раније посејаном усеву корови наносе мању штету, а биљке боље искоришћавају резерву воде из земљишта. Сетва се обавља на међуредни размак 12-15 цм уколико су парцеле очишћене од корова. Да би се биљке одржале у усправном положају, семену сочива треба додати око 20 семена јечма; јечам је најпогоднији за здруживање са сочивом јер истовремено сазревају.
На јаче закоровљеним парцелама сочиво се сеје широкоредо и то 40 цм. За сетву је потребно 70-120 семена.
После сетве земљиште треба поваљати. Уколико се пре ницања појави покорица треба је разбити дрљањем попреко на правац редова сетве. Нега усева углавном се своди на плевљење или окопавање и то до цветања док су биљке још мале.
Сочиво треба редовно ђубрити јер има слабо развијен коренов систем а велику потребу за хранивима. Стајњаком се непосредно не ђубри јер се у противном добија пребујан усев који лако полеже. Већи значај имају минерална ђубрива. Најбоље је извршити ђубрење са 10:30:20 у количини 500-600 . Пред основну обраду се заорава 2/3 овог ђубрива а 1/3 стартно, значи са предсетвеном припремом земљишта.
Сочиво неравномерно сазрева. Презреле махуне пуцају и зрно из њих испада. Такво семе се теже кува и има мању хранлјиву вредност. Жетвом недовољно зрелог усева зрно губи влагу и брзо се смежура. Жетву сочива треба отпочети када листови и махуне на доњој половини стабла добију мрку боју. Зрна у махунама на горњој половини стабла биће у то време у жутој зрелости. Семе се оставља на чуванје када је садржај влаге у њему мањи од 14 %.
Милица Попадић, дипл. инг. ратарства и повртарства