Zdrava Srbija Instagram

Батат - слатки кромпир


Повртарство, 05.02.2013.
Саша Бугарчић

Bookmark and Share


Батат (слатки кромпир, дуги кромпир, амерички кромпир) је повртарска врста која се дуго узгаја у Америци, Азији и Африци, а од скоро и у Европи. У последње време све чешће се може наћи и у супермаркетима у нашој земљи, јер због својих хранљивих својстава све је веће интересовање за њено коришћење у исхрани.


Батат је вишегодишња повртарска култура, али се гаји као једногодишња биљка и то у условима са 5 до 6 месеци безмразног периода. У исхрани се користи секундарно задебљанје корена, које може бити беле, жуте, наранџасте или црвене боје. Батат је богат угљеним хидратима, нарочито скробом и има значајну енергетску вредност, а има и више витамина и минерала од кромпира.





Технологија производнје:

Батат не подноси монокултуру, на исту парцелу сади се након 4 године. Основна обрада обавља се у јесен на дубину 25 cm уз заораванје 20 t/hа стајњака. Предсетвена припрема обавља се у пролеће на дубину 8 до 10 cm.


У односу на остале повртарске културе слатки кромпир тражи мање хранива. Ђубрење зависи од предкултуре и од хемијске анализе земљишта. За постизање одговарајућих приноса батата тражи 50 kg/hа N, 100 kg/hа P2О5 и 150 kg/hа К2О.


Размножава се кртолама, резницама стабла или путем расада.Најчешће се саде кртоле, средње величине са 3 до 4 окца, на размак 60 x 40 cm. По једном хектару потребно је око 500 kg кртола. Ако се батата сади из расада, потребно је да расад буде у фази 5 до 6 листова и тада се сетва обавља када се површински слој земљишта загреје на 10°C.


Батат нема изражене захтеве према мерама неге. Након пресађивања пожељно је у наредних десетак дана обављати наводњаванје.Током вегетације, обзиром да батат не подноси вишак воде у зони кореновог система, наводњавање обављати опрезно и то само у условима изразите суше.


Током вегетације потребно је обавити неколико међуредних култивирања ради разбијања покорице и сузбијања корова. Препоручује се ручно избијање корова у вегетацији, јер је батат осетљив на употребу земљишних хербицида. Вађење кртола, у зависности од сорте и климатских услова, обавља се од августа до октобра, пре мразева. Један од знакова технолошке зрелости је, слично као код кромпира, када цима пожути. Након вађења кртоле се остављају на сунцу ради сушења. Принос кртола креће се од 20 до 50 t/hа.




Светлана Јеринић дипл. инг.


Bookmark and Share

Mala Pijaca