Леје за гајење поврћа, цвећа и зачинског биља
Када је земљиште за повртњак припремљено приступа се прављенју леја. Величина и облик леја се одређује према потребама: може бити у облику квадрата, правоугаоника, троугласта, округла ... Троугласте и округле леје идеалне су за зачинско биље и украсне врсте.
Важно је да леја не буде преширока, не шира од 120цм, да би се могла обрађивати и плевити са обе стране, а да се ногом не улази у њу. Землјиште у повртнјаку се не сме угазити и утабати, тако да се са једне стране може без проблема прићи и обрадити око 60цм ширине леје.
Класичне леје су најпрактичније за сетву и садњу, јер су десетак центиметара издигнуте изнад стазе што омогућава цеђење воде при обилнијим падавинама . Правилан облик леје може се добити на следећи начин: грабуље полегнути на земљу са зупцима окренутим нагоре, утиснути их у земљиште, отисак ће представљати један руб леје и правити прав угао.
Између леја се праве стазе ширине 30 цм, а ако простор дозвољава и до 50 цм. Стазе се праве мотиком, тако што се она вуче по земљишту, скида се део по део земље и ставлја по ивицама леја са леве и десне стране стазе. Када су стазе готове, могу се прекрити и бетонским плочама димензија 40 x 40 цм тако што их , једну уз другу, једноставно положите по земљи. У ту сврху могу да послуже и цигле, које се, као и бетонске стазе, могу поставити и на размаку тако да послуже као газиште.
Повртнјак са оваквим стазама деловаће много уредније и лепше, а оне су проходне и у време највећих киша. Леје се могу оградити и импрегнираним даскама или гредама. У недостатку простора, у башти се може направити висока леја.