Агротехничке мере које доприносе плодности земљишта
Правилна обрада земљишта, одржавање водно-ваздушног режима, заливање и наводњавање, настирање, примена органских и минералних ђубрива и зеленишно ђубрење су важне агротехничке мере које доприносе очувању структуре земљишта као и његове плодности. Правилна обрада се огледа у плиткој јесењој или пролећној обради уз коришћење ашова на мањим или лаке механизације на већим површинама.
Ручни култиватор или мотокултиватор је довољан да плитко обради земљиште, а уколико сада започињете са постављањем повртњака, обавезно треба обрадити земљиште како би ваздух и вода лакше продрли у њега.
Одржавање водно-ваздушног режима огледа се у честом растресању земљишта како би корен биљака могао да дише. У тврдом и сабијеном земљишту биљка споро напредује, а земљиште је у пролеће хладно и спорије се загрева.
Заливањем и наводњавањем се постиже одржавање оптималне влажности земљишта, али треба водити рачуна да се не претера јер превише влаге омета биљке у расту и доводи до тога да су подложније болестима.
Настирање или мулчирање је прекривање површине земљишта сламом, лишћем, сецканим кухињским отпадом, недозрелим компостом или насецканим баштенским отпадом у циљу заштите површинског слоја. Тиме се постиже смањење исушивања и пуцања површинског слоја, уштеда при заливању, смањивање закоровљености, боље искоришћавање азота .Настирање се спроводи током целе године и доприноси повећању хумуса у земљишту.
Применом органских и минералних ђубрива побољшава се плодност и структура земљишта.
Зеленишно ђубрење представља заоравање изниклих биљака, најчешће махунарки, у циљу повећања количине азота у земљишту као и прекривања и заштите површинског слоја земљишта. За сетву се користе уљана репица, маљава грахорица, инкарнатска детелина, грашак, соја, лупина
наставиће се ...